STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > World Youth Championship 2013 Central Saanich, CAN > Lead Qualifications 1


World Youth Championship 2013 Central Saanich, CAN

World Youth Championship 2013 Central Saanich, CAN - Lead Qualifications 1


17.08.2013

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Central Saanich, CAN (1/1)

Year:
2013 (1/1)

Discipline:
Lead (1/1)

Event:
World Youth Championship (1/1)

Stage:
Qualifications (1/1)

Who:
female juniors (1/1)
female youth A (1/1)
female youth B (1/1)
male juniors (1/1)
male youth A (1/1)
male youth B (1/1)
Loading...
 
Map
World Youth Championship 2013 Central Saanich, CAN
2013-08-15 - 2013-08-19
17.08.2013 >Lead Qualifications 1
14.08.2013 Lead Qualifications 2
14.08.2013 12 a.m. (B female, B male, A female, A male, J female, J male)Speed Qualifications
19.08.2013 16:30Speed Finals
19.08.2013 9:30Lead Semifinals
20.08.2013 16:15 presention - 16:30 observation - start after observationLead Finals
 
Result
1. Qualification male youth A Lead
Last Name First Name Place Result
JPN KORENAGA KEIICHIRO 1 Top
KOR CHON Jongwon 2 40+
AUT Röck Bernhard 2 40+
JPN SHIMATANI Naoki 2 40+
JPN HADA Yuki 5 39+
AUT Parma Georg 5 39+
SWE Puman Hannes 5 39+
SLO Bergant Martin 8 39
JPN NOMURA Shinichiro 9 38+
GER Firnenburg Ruben 10 36
ITA Carasio Lorenzo 11 35+
SUI Vogt Dimitri 12 34+
USA Bailey Sean 13 34
RUS Bydtaev Sergei 13 34
RUS Kozlov Evgenii 13 34
MEX Martínez Cordero Héctor Adrián 13 34
USA Mitchell Brendan 13 34
NOR Norum Jakob Heber 13 34
GBR Waterhouse Alex 13 34
SLO PEHARC Anze 20 32
RUS Skorodumov Sergei 20 32
USA Everton Connor 22 31+
SUI Müller Marco 23 30.5+
IRL Burns Dominic 24 29
RUS Zakirov Danil 24 29
USA Bradley Nicholas 26 28+
GER Hans Moritz 26 28+
GBR Martin Buster 26 28+
CRO Cujic Borna 29 27+
MEX Santos Buhl José Ramón 29 27+
CHI Farah Borja 31 25+
CZE Jech Martin 32 24+
CAN Smith Nathan 33 24
MEX Gandara Hugues Francisco 34 23+
AUS Harrison Campbell 34 23+
CAN Karaman Dmitri 36 22+
MEX Aceves Cardenas Sebastian 37 21+
AUS Jordan Jarred 38 20+
CHI Escobar Ronny 39 20
CHI Mellado Inti 39 20
CAN Sirois Charles 39 20
LUX Weber Joe 39 20
LUX Albrecht Julian 43 19+
KAZ Panfilov Alexey 43 19+
MEX SAENZ BURROLA ARIEL ANDRES 43 19+
CAN Gosselin Tristen 46 19
LUX Brouschert Léandro 47 16+
KAZ Kustayev Zhaslan 48 13+
RSA Roering Grivin 49 13
RSA Rosser Dale 50 12+
USA Huang Brian 51 9+
RSA Slabbert Thomas 51 9+
KAZ Rakyshev Sagzhan 53
AUS Harrison Campbell
JPN KORENAGA KEIICHIRO
CRO Cujic Borna
AUS Harrison Campbell
1. Qualification male youth B Lead
Last Name First Name Place Result
SUI Lehmann Sascha 1 44+
USA Lightner Kai 1 44+
FRA PARMENTIER Hugo 3 41
AUT Posch Jan-Luca 3 41
JPN Hibino Ryosuke 5 40+
GBR Bosi William 6 38+
ITA Carnati Stefano 6 38+
AUT Klingler Florian 6 38+
RUS Malshchukov Vadim 9 38
JPN Otaka Kaya 10 35+
ECU Valencia Danny 10 35+
USA Hanna Benjamin 12 34+
CZE Kliger Petr 12 34+
CZE Vlk Vojtech 12 34+
GBR Dawson Peter 15 34
GBR Pope James 15 34
USA Ruana Rudolph 15 34
RUS Rudatskiy Lev 15 34
CAN Uchida Lucas 19 33+
SVK Plevko Tomáš 20 31
CAN Murdoch Kyle 21 30+
USA Enright Sam 22 28+
ECU Pozo Marlon Alexis 22 28+
RUS Kotov Danila 24 28
KOR LEE Minyoung 25 27
CAN Yamamoto Simon 26 23+
CHI Ponce Daniel 27 23
RUS Trukhanov Fedor 28 22+
BEL COLLIN Nicolas 29 22
ECU Granja Carlos 29 22
CHN Huanzong Chen 29 22
CAN Hughes Benjamin 29 22
AUS Newton Sam 29 22
LUX Dahm Louis 34 20+
MEX Venegas Medina José Emilio 35 19
CHI Iñiguez Pedro 36 18
MEX Tirado Nieto Mauricio 36 18
RSA Pobe Katleho 38 17+
RSA Robinson Matthew 38 17+
MEX Rivas Fernandez Juan 40 11
MEX Rodriguez Mancillas Ahuitz Ricardo 40 11
RSA Findlay Adam John Bruno 42 6+
ECU Pozo Marlon Alexis
CAN Yamamoto Simon
CHI Iñiguez Pedro
1. Qualification male juniors Lead
Last Name First Name Place Result
FRA Bonzom Maël 1 Top
FRA JOANNES Thomas 1 Top
SLO Skofic Domen 1 Top
BEL Timmermans Loïc 1 Top
RUS Fakirianov Dmitrii 5 44
GER Halenke Sebastian 5 44
GER Hanke Christoph 7 43
KOR Kim Hanwool 8 42+
KOR Kim Hongil 8 42+
USA Barks Dylan 10 42
JPN TAKATA Tomoaki 10 42
USA Levin Josh 12 40
USA Ridge Noah 13 39+
RUS Ponomarev Anton 14 31
RUS Suyushkin Nikita 15 30+
CZE Cermak Petr 16 29+
RUS Chesnokov Semen 16 29+
GER Firnenburg David 16 29+
KAZ Khaibullin Rishat 16 29+
CHI LANGBEHN FACUNDO 16 29+
ARG Vila Tomas 16 29+
CAN Hoy Ryder 22 29
CAN JonasMcRae Elan 22 29
ISR Kushnir Yiftach 22 29
MEX LOPEZ VALDEZ HECTOR 25 28+
CAN Branda Ian 26 26+
USA Gifford Joseph 26 26+
CAN Eveleigh Marc 28 26
MEX Martinez Cordero Alejandro 28 26
AUS Tsang Matthew 30 25+
KOR SEO SUNGBO 31 25
AUS Bowman Samuel 32 24+
RUS Shagin Andrey 33 23+
KOR Cho Seungwoon 34 18
KOR CHO Seongkoo 35 16+
MEX LÓPEZ LEGORRETA JAZAEL 35 16+
KOR YOON Joohwan 37 16
CHI Aljaro Jose Maria 38 14+
MEX Hernández Iñiguez Diego 38 14+
USA Labarge Dominic 38 14+
ECU Acosta Edward 41 14
AUS Tsang Matthew
KOR CHO Seongkoo
KOR Cho Seungwoon
MEX LOPEZ VALDEZ HECTOR
ECU Acosta Edward
SLO Skofic Domen
AUS Tsang Matthew
1. Qualification female juniors Lead
Last Name First Name Place Result
FRA HILY Manon 1 Top
USA Miller Delaney 1 Top
JPN ONOE Aya 1 Top
AUT Posch Katharina 1 Top
AUT Röck Magdalena 1 Top
NOR Hafsaas Tina Johnsen 6 47
KOR Kim Solah 7 46
MEX Maldonado Claudia 7 46
RUS Zaitseva Iuliia 9 45
CZE Svobodova Tereza 10 44
RUS Samoilina Anastasiia 11 43
KOR Sa Sol 12 41+
SWE Amann Katrin 13 40+
ISR Fredman Netta 14 39
USA Kiersch Michaela 14 39
BEL GUERIT Emilie 16 38+
CAN Lamarche Iyma 16 38+
AUT Sinnhuber Karoline 18 38
FRA SLAMTI Kenza 18 38
SLO LENARDIC Jera 20 37+
CAN Weber Alyssa 20 37+
POL Ekwinska Katarzyna 22 37
USA Hansen Nicole 22 37
CAN Sethna Elise 22 37
MEX Fierro Mariana 25 35+
ECU Rojas Andrea 25 35+
USA Russell Shannon 25 35+
USA Nazarian Alexa 28 34+
CAN Stewart- Patterson Alison 29 28
MEX DIAZ ECHANIZ CRISTINA 30 27
RSA Bester Gillian 31 17
KOR Kim Solah
1. Qualification female youth A Lead
Last Name First Name Place Result
FRA Chanourdie Julia 1 Top
AUT Pilz Jessica 1 Top
BEL VERHOEVEN Anak 1 Top
AUT Schubert Hannah 4 46+
GER Baehr Hannah 5 46
RUS Gilemkhanova Dana 6 42+
JPN KOTAKE Mei 6 42+
USA Condie Kyra 8 40+
ITA Ghisolfi Claudia 8 40+
SUI Koller Anne-Sophie 8 40+
SUI Kümin Andrea 8 40+
GBR Thompson- Smith Molly 8 40+
GER Tiripa Ana 13 39+
JPN YOSHIMURA MOE 13 39+
GER Kiesgen Lilli Pauline 15 38
KOR KIM Minseon 16 35+
CZE Vincourkova Jana 16 35+
RUS Margolina Anna 18 35
BEL CAULIER Chloé 19 34+
KAZ Grunyashina Yelena 19 34+
KOR CHO Haimi 21 33+
RUS Lapshina Evgeniya 22 30+
SRB Gejo Stasa 23 29+
GER Kellner Mona 23 29+
USA LaBerge Chloe 25 28+
LUX Brouschert Aurélie 26 26+
CAN Frangos Sara 26 26+
CAN Graham Pia 26 26+
RUS Karkavina Anastasia 26 26+
KOR KIM Seunghyun 26 26+
AUS Perry Roxy 26 26+
USA Steinberg Zoe 26 26+
CAN Sutley Amy 26 26+
CAN Wu Caitlin 26 26+
USA Scharenberg Samantha 35 26
KOR YANG Jiwon 35 26
KAZ Marlenova Assel 37 23+
ECU Mejia Nicole 37 23+
MEX SÁNCHEZ DOMINGUEZ BRENDA 39 20+
MEX DEL CONDE CARMONA FERNANDA 40 17+
MEX RUIZ CAMACHO JENNY NATALIA 41 12+
RSA Sealy-Fisher Rachel 41 12+
RSA Slabbert Annabelle 43 11+
RUS Margolina Anna
AUT Pilz Jessica
1. Qualification female youth B Lead
Last Name First Name Place Result
USA Buhrfeind Claire 1 Top
BEL Cuypers Celine 1 Top
SLO Garnbret Janja 1 Top
GER Gerhardt Emilie 1 Top
USA Hayes Margo 1 Top
SUI Hulliger Michelle 1 Top
JPN OBA Miwa 1 Top
AUT Sterrer Franziska 1 Top
AUT Stöckler Laura 1 Top
AUT Färber Johanna 10 36+
USA Marsanova Margarita 10 36+
JPN TAJIMA Aika 10 36+
SUI Ring Alina 13 35+
USA McKeehan Grace 14 34+
ITA Scroccaro Eva 15 34
GER Rauberger Sophie 16 32+
USA Costanza Melina 17 31+
RUS Dubinkina Juliia 18 31
JPN Kikuzawa Aya 19 30+
RUS Provalova Alexandra 20 29+
KOR BAE Jiwon 21 28+
GER Grünewald Florence 22 27+
AUT Frauenlob Miriam 23 26+
CAN Thompson Eva 23 26+
CAN Vince Elizabeth 23 26+
CAN Hosoi Mika 26 25.5+
CAN Massullo Julia 27 25+
JPN Nishikori Misato 27 25+
ECU Rengifo Dharmak 27 25+
RUS Barashchuk Ekaterina 30 25
MEX BERGERAULT FERNANDEZ MARIANNE 31 24+
CHI Silva Muykuay 32 21+
MEX Alonso Riquelme Mariana 33 19+
RUS Kan Daria 34 18+
MEX MUÑIZ ARRIOLA MIRANDA 35 17+
ECU Haro Domenica 36 14
AUS McKenzie Sarah 37 13
RSA Veiga Sabrina 38 9+
USA Marsanova Margarita
USA McKeehan Grace
USA McKeehan Grace
USA McKeehan Grace

write to me