STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > World Youth Championship 2012 Singapore, SIN > Lead Finals


World Youth Championship 2012 Singapore, SIN

World Youth Championship 2012 Singapore, SIN - Lead Finals


31.08.2012 2030

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Singapore, SIN (1/1)

Year:
2012 (1/1)

Discipline:
Lead (1/1)

Event:
World Youth Championship (1/1)

Stage:
Finals (1/1)

Who:
female juniors (1/1)
female youth A (1/1)
female youth B (1/1)
male juniors (1/1)
male youth A (1/1)
male youth B (1/1)
Loading...
 
Map
World Youth Championship 2012 Singapore, SIN
2012-08-29 - 2012-09-01
29.08.2012 Lead Qualifications 1
30.08.2012 Lead Qualifications 2
31.08.2012 1045Lead Semifinals
31.08.2012 2030>Lead Finals
01.09.2012 Speed
 
Result
Final male youth A Lead
Last Name First Name Place Result
GER Halenke Sebastian 1 43+
RUS Chesnokov Semen 2 33+
SLO Bergant Martin 3 33
JPN NARASAKI Tomoa 4 33
USA Bailey Sean 5 20
JPN Shimizu Hiroto 6 18+
KOR Kim Hanwool 7 18+
GER Firnenburg David 8 18+
Final male youth B Lead
Last Name First Name Place Result
SLO PEHARC Anze 1 45+
SWE Puman Hannes 2 43+
AUT Parma Georg 3 43+
GBR Bosi William 4 41+
MEX Martínez Cordero Héctor Adrián 5 40+
JPN IIDA Yuzuru 6 39+
RUS Zakirov Danil 7 38+
JPN NOMURA Shinichiro 8 34+
Final male juniors Lead
Last Name First Name Place Result
RUS Fakirianov Dmitrii 1 43+
SLO Skofic Domen 2 39+
SLO Raztresen Jure 3 39+
AUT Rudigier Max 4 39+
GER Hanke Christoph 5 22+
KOR Kim Hongil 6 19
RUS Suyushkin Nikita 7 19
FRA JOANNES Thomas 8 18+
Final female juniors Lead
Last Name First Name Place Result
JPN ODA Momoka 1 50+
AUT Röck Magdalena 2 47+
AUT Posch Katharina 3 43
KOR Sa Sol 4 41+
JPN OTA Risa 5 40+
FRA Michelard Laura 6 37+
NOR Hafsaas Tina Johnsen 7 37+
JPN MIZUGUCHI TSUKASA 8 33+
Final female youth A Lead
Last Name First Name Place Result
AUT Pilz Jessica 1 Top
BEL VERHOEVEN Anak 2 50+
FRA Romain Salomé 3 50+
GER Tiripa Ana 4 49+
ITA Ebner Andrea 5 47+
UKR Kazbekova Ievgeniia 6 46+
JPN ONOE Aya 7 46+
GER Baehr Hannah 8 44+
Final female youth B Lead
Last Name First Name Place Result
AUT Schubert Hannah 1 51+
JPN TAJIMA Aika 2 51+
GER Kellner Mona 3 49+
SRB Gejo Stasa 4 46+
FRA SIMON Paloma 5 41
USA Buhrfeind Claire 6 40
GBR Thompson- Smith Molly 7 39+
USA Hayes Margo 8 29
Final female youth B Lead
Last Name First Name Place Result
USA Hayes Margo
GBR Thompson- Smith Molly
USA Buhrfeind Claire
FRA SIMON Paloma
SRB Gejo Stasa
GER Kellner Mona
JPN TAJIMA Aika
AUT Schubert Hannah
 

write to me