STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Paraclimbing World Championship 2014 Gijon, ESP


Paraclimbing World Championship 2014 Gijon, ESP

Paraclimbing World Championship 2014 Gijon, ESP - Lead Finals


13.09.2014 19:00

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Gijon, ESP (1/1)

Year:
2014 (1/1)

Discipline:
Lead (1/1)

Event:
Paraclimbing World Championship (1/1)

Stage:
Finals (1/1)

Who:
MEN amputee leg PD (1/1)
MEN Neurological Physical Disability A (1/1)
MEN Neurological Physical Disability B (1/1)
MEN visual impairment B1 (1/1)
WOMEN amputee leg PD (1/1)
WOMEN Neurological Physical Disability A (1/1)
WOMEN visual impairment B2 (1/1)
Loading...
 
Map
Paraclimbing World Championship 2014 Gijon, ESP
2014-09-11 - 2014-09-14
13.09.2014 19:00>Lead Finals
 
Result
MEN visual impairment B1 Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
JPN KOBAYASHI Koichiro 1 35+ Top 1. Top 1.
FRA Moineau Nicolas 2 29+ 49+ 2. Top 1.
ITA Stefani Matteo 3 29+ 44+ 4. Top 1.
JPN Iwamoto Kenji 4 29 46+ 3. Top 1.
ESP Cepero Gutiérrez Manuel 5 40 6. Top 1.
JPN MAEOKA Masahito 6 41+ 5. 43 6.
GBR Hoolahan Adam 7 14 7. 14+ 7.
USA Lowary William 8 14 7. 13+ 8.
WOMEN visual impairment B2 Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
ITA Refolo Alessia 1 40+ 57+ 2. 43 3.
SLO Glusic Tanja 2 40 Top 1. 43+ 2.
ITA Poggioli Giulia 3 35+ 57 3. Top 1.
JPN AOKI Hiromi 4 56+ 4. 35 4.
ITA LIGORIO MARIA 5 44+ 5. 35 4.
FRA HEILI Roxane 6 43+ 6. 35 4.
MEN amputee leg PD Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
ESP Carmona Barandiaran Urko 1 Top Top 1. Top 1.
USA Dickson Ronald 2 60+ Top 1. Top 1.
USA Demartino Craig 3 58 Top 1. Top 1.
GER Grausam Günther 4 44 67+ 4. Top 1.
ISR Berman Matan 5 66 5. 48+ 5.
GBR Mitchell Phillip 6 56+ 7. 48 6.
GER Meier Thomas 7 66 5.
IRI Mirzahosseini Hassan 8 55+ 8. 47+ 7.
JPN OTSUKI Tomoyuki 9 39+ 9. 45 8.
WOMEN amputee leg PD Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
USA Brelsford Christa 1 59+ 53+ 1. 48 1.
CAN Sawford Kate 2 52+ 45+ 2. 38+ 2.
GBR Harte Esme 3 52 25 3. 33+ 3.
USA Aguilar Lisa 4 11+ 5. 25+ 4.
USA Denis Bonnie 4 16+ 4. 20 5.
WOMEN Neurological Physical Disability A Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
BEL Orbaen Elodie 1 36+ 64 1. Top 1.
ITA PAOLINI TIZIANA 2 30+ 59+ 2. Top 1.
FRA Moreno Oriane 3 30+ 53+ 3. Top 1.
USA Ong Wendy 4 27+ 51 4. Top 1.
JPN MAEDA Amy 5 27+ 5. 35 5.
GBR Taylor Alex 6 27 6. 35 5.
ITA GARBACCIO BOGIN SIRLENE 7 10+ 7. 35 5.
MEN Neurological Physical Disability A Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
FRA Besnard Mathieu 1 Top Top 1. Top 1.
IND Kumar Manikandan 2 58 Top 1. Top 1.
IRI Khalaji Behnam 3 57 Top 1. Top 1.
GBR Bowes Dave 4 46 64 5. Top 1.
ESP Gil Blanco Juan Pipo 5 64+ 4. 49 7.
ESP Bellido Ramos Juan Antonio 6 58 7. 49+ 5.
SWE Elias Danny 7 55+ 9. 49+ 5.
ISR Bar david Daniel 8 58+ 6. 45+ 8.
ITA Alberghini Matteo 9 58 7. 45+ 8.
IRI Pourghasem Omandani Mohsen 10 46+ 10. 41+ 10.
USA Romero Carlos 11 10 11. 14+ 11.
MEN Neurological Physical Disability B Lead
Last Name First Name Place Final 2. Qualification Qualification
HUN Szijártó András 1 Top Top 1. Top 1.
ITA Cornamusini Alessio 2 36+ Top 1. Top 1.
FRA LAURENCIN Serge 3 35+ Top 1. Top 1.
BRA Nishimura Raphael 4 26 4. 32 4.
USA King Connor 5 20 5. 28 5.
USA Payne Adam 6 9+ 6. 22 6.
 

write to me