STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > European Championship 2015 Boulder Innsbruck, AUT


European Championship 2015 Boulder Innsbruck, AUT

European Championship 2015 Boulder Innsbruck, AUT - Women's and Men's Finals


01.01.1970 07:45 p.m.

Gender:
female (1/2)
male (1/2)

Venue:
AUT Innsbruck, AUT (1/2)

Year:
2015 (1/2)

Discipline:
Boulder (1/2)

Event:
European Championship (1/2)

Stage:
Finals (1/1)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/2)
WOMEN (1/2)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
European Championship 2015 Boulder Innsbruck, AUT
2015-05-14 - 2015-05-16
01.01.1970 06:00 p.m.Women's and Men's Semifinals
01.01.1970 07:45 p.m.>Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
>
>
>
FRA Fanny Gibert Take a snapshot of Fanny Gibert
>
>
>
>
GER Monika Retschy Take a snapshot of Monika Retschy
>
>
>
>
AUT Jessica Pilz Take a snapshot of Jessica Pilz
>
>
>
>
AUT Katharina Saurwein Take a snapshot of Katharina Saurwein
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
GER Juliane Wurm Take a snapshot of Juliane Wurm
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

ITA Stefan Scarperi Take a snapshot of Stefan Scarperi
>
>
>
>
CZE Martin Stranik Take a snapshot of Martin Stranik
>
>
>
>
GER Jan Hojer Take a snapshot of Jan Hojer
>
>
>
>
RUS Alexey Rubtsov Take a snapshot of Alexey Rubtsov
>
>
>
>
CZE Adam Ondra Take a snapshot of Adam Ondra
>
>
>
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi-Final Qualification Group (B) Qualification Group (A)
GER Wurm Juliane 1 3t4 4b4 3t6 3b6 3t7 5b6
AUT Stöhr Anna 2 3t7 4b8 3t7 4b6 5t5 5b5
AUT Saurwein Katharina 3 1t1 3b3 2t3 3b4 4t4 5b5
GER Retschy Monika 4 1t1 3b7 1t1 3b5 3t4 5b5
AUT Pilz Jessica 5 1t2 2b3 2t3 2b2 4t6 5b6
SLO Markovic Mina 6 1t7 2b8 1t1 2b2 4t10 4b8
FRA Gibert Fanny 7 0t 2b6 1t1 2b2 5t8 5b6
FRA Durif Charlotte 8 1t1 2b3 4t7 5b5
SLO Kruder Julija 9 1t1 2b5 4t9 4b5
FRA Le Neve Melissa 10 1t2 3b9 5t9 5b5
RUS Gallyamova Anna 11 1t2 3b12 5t10 5b6
AUT Posch Katharina 12 1t3 3b4 4t6 5b5
NOR Midtboe Hannah 13 1t3 3b6 3t3 5b7
SRB Gejo Stasa 14 1t3 3b11 5t7 5b5
AUT Schwaiger Berit 15 1t4 2b3 4t4 4b4
RUS Fakhritdinova Dinara 16 1t6 3b10 4t5 5b5
SUI Klingler Petra 17 0t 3b9 5t5 5b5
FRA Sandoz Mélanie 18 0t 2b2 3t3 5b8
RUS Abramchuk Yulia 19 0t 2b3 3t7 4b5
GBR Crane Leah 20 0t 2b8 3t8 5b6
BEL CAULIER Chloé 21 3t4 4b4
ITA Lavarda Jenny 21 3t9 5b8
SLO KADIC Katja 23 3t5 5b5
RUS Shemulinkina Tatiana 23 3t10 4b4
RUS Andreeva Ekaterina 25 3t5 5b11
AUT Vollenwyder Anna 25 2t3 5b5
CZE Bilkova Karina 27 2t3 4b6
CZE Ruzickova Petra 27 2t2 4b6
GER Aschauer Bettina 29 2t3 4b7
FIN Laitinen Anna 29 2t2 4b10
GER Bestvater Alma 31 2t2 3b4
DEN Vandet Salling Katrine 31 2t4 3b4
ITA Ebner Andrea 33 2t5 4b5
SUI Späte Jara 33 2t2 3b5
AUT Sinnhuber Karoline 35 2t3 5b9
NED Zijlstra Vera 35 2t6 4b4
ITA De Marco Annalisa 37 2t6 4b5
SUI Stotz Rebekka 37 2t3 4b6
POL Ekwinska Katarzyna 39 1t1 5b15
CZE Kudrova Nelly 39 2t7 4b8
POL Kalandyk Paulina 41 1t1 4b4
ISR Kremer Valeri 41 2t13 5b14
SUI Kümin Andrea 43 1t1 3b4
SWE Plantin Stella 43 1t1 4b7
SUI Bärtschi Natalie 45 1t1 3b5
DEN Kim Theisen Michelle 45 1t1 3b5
GER Meyer Janka 45 1t1 3b7
CZE Kotrbova Daniela 48 1t3 4b7
POL Buczek Sylwia 49 1t1 3b6
FRA PONZO Elsa 49 1t1 3b6
AUT Sterrer Franziska 49 1t4 5b7
ITA Alton Giulia 52 0t 3b3
GER Adolph Isabell 53 1t1 2b2
BUL Garbova Petya 53 0t 3b4
ITA Gollo Asja 53 1t1 2b2
LAT Grigorjeva Santa 56 0t 3b6
HUN Király Nóra 57 0t 2b3
GEO Salome Meshveliani 57 0t 2b3
LTU Seibokaite Agniete 57 0t 2b3
CZE Zachrdlova Katerina 57 1t1 2b4
POL Miroslaw Karina 61 1t1 1b1
ESP ZABALA Zurinaga ITZIAR 61 1t1 1b1
NOR Hafsaas Tina Johnsen 63 1t2 4b10
TUR ÖZAK LARA 63 0t 1b1
MKD Petrovska Maja 65 0t 1b2
LTU Teriochina Anastasija 65 0t 1b3
TUR SELÇUK GÜLŞAH 67 0t 0b
MEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi-Final Qualification Group (B) Qualification Group (A)
GER Hojer Jan 1 2t3 4b5 1t1 2b2 4t14 4b13
CZE Ondra Adam 2 2t6 3b10 2t9 4b12 5t8 5b6
ITA Scarperi Stefan 3 1t5 2b6 1t2 2b5 3t3 4b5 5t10 5b6
AUT Schubert Jakob 4 1t6 3b7 2t8 3b9 4t5 5b10
CZE Stranik Martin 5 0t 4b11 1t2 2b4 4t6 4b4
RUS Rubtsov Alexey 6 0t 4b16 2t10 2b9 3t3 4b5 5t10 5b6
ITA Piccolruaz Michael 7 1t2 1b2 5t7 5b5
FRA LEVIER Alban 8 1t3 3b6 5t8 5b8
NED Verhoeven Jorg 9 1t4 2b11 5t8 5b8
RUS Gelmanov Rustam 10 1t4 1b4 5t7 5b7
RUS Sharafutdinov Dmitrii 11 1t5 2b8 4t4 5b5
FRA MAWEM MICKAEL 12 1t6 3b11 4t4 5b5
BEL Hanssens Stephane 13 1t6 2b11 4t14 4b11
LAT Rugens Rolands 14 1t9 2b10 4t7 5b11
SLO Skofic Domen 15 0t 3b11 4t10 4b10
GER Conrad Mathias 16 0t 2b4 3t3 5b5
FRA Glairon Mondet Guillaume 17 0t 1b3 5t7 5b5
GBR Barrans David 18 0t 1b6 4t10 5b12
SLO Vezonik Gregor 19 0t 1b7 4t6 5b7
POL Mecherzynski- Wiktor Andrzej 20 0t 1b8 4t12 4b11
FIN Gullsten Anthony 21 3t3 4b11
SLO Kruder Jernej 21 3t4 5b6
FRA Bonder Jeremy 23 3t5 4b6
AUT Dornauer Alfons 23 3t5 4b6
GBR West Ben 23 3t7 5b12
POL Glowka Jakub 26 3t12 5b14
RUS Timonov Vadim 27 3t5 4b14
GER Unger Simon 27 2t2 5b7
ITA Gozzi Marco 29 2t3 5b9
POL Jodlowski Jakub 29 3t6 3b5
NED de Leeuw Nicky 31 2t3 4b10
AUT Ennemoser Lukas 31 3t10 4b12
SUI Blaser Benjamin 33 2t2 3b9
NOR Elvegård Kenneth 33 2t3 3b6
ITA Ghisolfi Stefano 35 2t2 2b2
ESP Lopez Mateos Eric 35 2t2 2b2
NED Reuser Tim 35 2t4 5b7
RUS Ter-Minasyan Arman 35 2t2 2b2
FRA Cornu Manuel 39 2t4 5b9
GER Firnenburg David 40 2t5 5b8
SLO Becan Jure 41 2t5 5b9
ITA Moroni Gabriele 41 2t3 3b3
DEN Arnel Iisager Bjørn 43 2t3 3b4
CZE Stranik Stepan 43 2t5 4b7
ISR Khazanov Alex 45 2t6 5b10
LTU Petrasiunas Vilimantas 45 2t3 3b7
AUT Parma Georg 47 2t3 2b3
GBR Phillips Nathan 47 2t3 2b3
AUT Weiler Elias 47 2t6 5b11
ESP Flor Vazquez Jonatan 50 2t6 4b8
NED Tak Timo 51 2t5 3b7
BEL Timmermans Loïc 51 2t7 5b12
SUI Heiniger Kevin 53 2t7 4b8
SUI Ometz Baptiste 53 2t11 3b14
GBR Cousins Matthew 55 1t1 3b7
CZE Kucera Roman 55 1t3 2b5
LTU Baltrunas Kipras 57 1t2 5b9
GBR Coley Orrin 57 1t5 2b3
GER Averdunk Alexander 59 1t2 4b9
FIN Kelloniemi Ilari Juho 59 1t5 2b4
SUI Krakenberger Franz 61 1t2 4b13
SWE Söderin Geir 61 0t 2b2
BEL Geukens Lukas 63 0t 2b4
SUI Ometz Samuel 63 1t2 3b6
ESP Calvente Santana Nazaret 65 1t3 3b4
BUL Lyubenov Bozhidar 65 0t 1b1
DEN Thulstrup Frederik Zeilberger 65 0t 1b1
ESP Cano Blazquez Javier 68 1t3 3b10
CRO Cujic Borna 69 1t5 3b6
CRO Kivela Luka 69 0t 1b2
BUL Kolevski Emiliyan 69 0t 1b2
BUL Petrov Nikola 69 0t 1b2
BUL Penkov Martin 73 0t 4b9
CZE Jedlicka Jakub 74 0t 3b5
HUN Farkas Tamás 75 0t 2b3
SUI Waldleben Moritz 75 0t 1b3
SVK Bednar Štefan 77 0t 1b4
CRO Morić Krešimir 77 0t 2b7
CRO Pevec Ivan 77 0t 2b7
NED Nieuwenhuijs. Maarten 80 0t 1b5
GEO Dabrundashvi. Gurami 81 0t 1b1
GEO Gabuldani Giorgi 81 0t 1b1
TUR GUNER AHMET 81 0t 0b
MKD MINCEVSKI MARIO 81 0t 0b
TUR URULUER ARDA KADİR 81 0t 0b
LAT Yamchuk Danila 86 0t 0b

write to me