STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2014 Lead and Speed Mokpo, KOR


Climbing Worldcup 2014 Lead and Speed Mokpo, KOR

Climbing Worldcup 2014 Lead and Speed Mokpo, KOR - Lead Women's and Men's Finals


12.10.2014 1515

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Mokpo, KOR (1/3)

Year:
2014 (1/3)

Discipline:
Lead (1/2)
Speed (1/1)

Event:
Climbing Worldcup (1/3)

Stage:
Finals (1/2)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2014 Lead and Speed Mokpo, KOR
2014-10-11 - 2014-10-12
11.10.2014 Speed Women's and Men's Finals
12.10.2014 09:30Lead Women's and Men's Semifinals
12.10.2014 1515>Lead Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1
JPN Akito MATSUSHIMA Take a snapshot of Akito MATSUSHIMA
>
SLO Domen Skofic Take a snapshot of Domen Skofic
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
ITA Stefano Ghisolfi Take a snapshot of Stefano Ghisolfi
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
FRA Gautier Supper Take a snapshot of Gautier Supper
>
FRA Romain Desgranges Take a snapshot of Romain Desgranges
>
ESP Ramón Julian Puigblanque Take a snapshot of Ramón Julian  Puigblanque
>
Members / Routes ? 1
AUT Christine Schranz Take a snapshot of Christine Schranz
>
FRA Hélène Janicot Take a snapshot of Hélène Janicot
>
AUT Katharina Posch Take a snapshot of Katharina Posch
>
JPN Aika TAJIMA Take a snapshot of Aika TAJIMA
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
AUT Magdalena Röck Take a snapshot of Magdalena Röck
>
BEL Anak VERHOEVEN Take a snapshot of Anak VERHOEVEN
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
routesathlets
routesathlets
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi-Final 2. Qualification Qualification
AUT Schubert Jakob 1 Top 45+ Top 1. 49+ 4.
SLO Skofic Domen 2 49 45+ 44 5. 44+ 9.
FRA Desgranges Romain 3 44+ 48+ Top 1. 46 8.
ESP Julian Puigblanque Ramón 4 44 48+ Top 1. 50 3.
CAN McColl Sean 5 41+ 46+ 43+ 6. Top 1.
ITA Ghisolfi Stefano 6 32+ 46+ 43+ 6. 48+ 5.
JPN MATSUSHIMA Akito 7 26+ 39+ 39+ 10. 41 11.
FRA Supper Gautier 8 14+ 47+ 43 8. 48 6.
CZE Ondra Adam 9 38+ Top 1. Top 1.
NOR Midtboe Magnus 10 38+ 39+ 10. 38+ 14.
KOR Min Hyunbin 11 37 39+ 10. 46+ 7.
JPN SHIMATANI Naoki 12 37 39+ 10. 41+ 10.
KOR Kim Hanwool 13 35 39+ 10. 34+ 19.
CAN JonasMcRae Elan 14 33 32+ 23. 29+ 20.
ESP Cano Blazquez Javier 15 31+ 39+ 10. 38+ 14.
KOR Park Jihwan 16 31 34 20. 37+ 16.
AUT Lechner Mario 17 30+ 39+ 10. 40 12.
JPN HADA Yuki 18 30+ 39+ 10. 36+ 18.
JPN SUGIMOTO Rei 19 30+ 33+ 22. 39+ 13.
KOR KIM Jabee 20 29 32 24. 29+ 20.
JPN Shimizu Hiroto 21 28+ 35 19. 29+ 20.
ISR Wechsler Or 22 28+ 31+ 27. 29+ 20.
KOR CHON Jongwon 23 27 31+ 27. 37 17.
BEL Timmermans Loïc 24 26+ 42 9. 29+ 20.
JPN IIDA Yuzuru 25 18+ 34 20. 29+ 20.
KOR Cho Seungwoon 26 18+ 37+ 18. 24 29.
KOR Kim Hongil 27 32 24. 29 26.
KOR Yun Shinyeong 28 32 24. 21+ 30.
KOR KIM Myeongsu 29 23+ 30. 28+ 27.
KOR Lee Donggun 30 23 31. 25 28.
USA Messer Shane 31 26+ 29. 18 33.
KOR PEE Sungchan 32 23 31. 20+ 32.
THA RAKSACHAT THATTANA 33 17 33. 21 31.
THA RUANGRIT Winai 34 17 33. 15 34.
NEP Shrestha Pranil man 35 11 36. 11 35.
NEP Karki Niraj 36 11 36. 9+ 36.
THA ARTAUI Terdpol 37 14+ 35. 7 38.
THA Boonprakorb Phanupong 38 10+ 38. 8 37.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi-Final 2. Qualification Qualification
SLO Markovic Mina 1 45+ 52 49+ 4. Top 1.
BEL VERHOEVEN Anak 2 43+ 57 50 3. 42+ 5.
FRA Janicot Hélène 3 38+ 42 47+ 6. 41+ 7.
AUT Röck Magdalena 4 37.5+ 52+ Top 1. Top 1.
AUT Posch Katharina 5 33+ 44+ 47+ 6. Top 1.
KOR Kim Jain 6 32+ 58+ Top 1. Top 1.
AUT Schranz Christine 7 19+ 40 41+ 10. 42 6.
JPN TAJIMA Aika 8 6+ 45+ 47+ 6. 41+ 7.
SLO Vidmar Maja 9 38+ 39+ 15. 38 13.
JPN Kobayashi Yuka 10 36+ 41+ 10. 38 13.
RUS Fakhritdinova Dinara 11 35+ 41+ 10. 38 13.
NED van Bergen Nikki 12 34+ 38+ 16. 38+ 10.
JPN ONOE Aya 13 34 42+ 9. 38+ 10.
AUT Bacher Barbara 14 32+ 38+ 16. 38+ 10.
KOR Sa Sol 15 31+ 41+ 10. 38 13.
JPN OTA Risa 16 28+ 48 5. 41+ 7.
ISR Fredman Netta 17 28+ 41+ 10. 37+ 17.
KOR Kim Solah 18 20 24+ 20. 33+ 20.
THA Tunyavanich Puntarika 19 8+ 23+ 23. 26 21.
KOR HWANG Mihyeon 20 8+ 19+ 25. 22+ 23.
KOR KIM Seunghyun 21 8+ 20+ 24. 22 25.
RUS Samoilina Anastasiia 22 8 27+ 19. 23 22.
THA RAKSACHAT Pratthana 23 8 24+ 20. 21 27.
KOR CHO Haimi 24 5+ 36+ 18. 36+ 18.
KOR KIM Minseon 25 5+ 24+ 20. 35+ 19.
THA Tomas Watchareewan 26 5+ 19 27. 22+ 23.
KOR Kim Hyojung 27 19+ 25. 18+ 28.
THA Plypoolsup Pankaew 28 18+ 30. 22 25.
KOR NAM Eunkyung 29 19 27. 18+ 28.
KOR JEON Jiyeon 30 19 27. 12+ 32.
KOR Jung Minjung 31 11+ 31. 18+ 28.
KOR JEONG Woonwha 32 11+ 31. 17 31.
MEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
POL Dzienski Marcin 1 6.23 6.29 6.28 6.42 6.26
CZE Hroza Libor 2 fall 6.28 6.36 6.43 6.08
UKR Boldyrev Danyil 3 5.99 6.94 6.11 6.26 6.25
FRA Mawem Bassa 4 6.07 7.98 6.03 6.16 6.29
RUS Vaitsekhovsk. Evgenii 5 6.28 6.67 6.42
RUS Shevchenko Arsenii 6 6.58 6.77 6.57
RUS Kokorin Stanislav 7 7.13 6.63 6.30
CAN Stewart- Patterson Robert 8 8.81 6.67 6.74
FRA Nambot Quentin 9 6.81 6.01
RUS Shilov Aleksandr 10 7.12 6.96
KOR Chae Sungjoon 11 7.29 7.27
KOR KU Seongyeop 12 7.77 7.76
KOR Cho Seungwoon 13 9.57 7.85
KOR CHOI SEUNGBIN 14 9.97 7.61
KOR KIM Hyunjae 15 9.98 7.75
KOR Kim Hongil 16 12.44 7.74
RUS Savelyev Artem 17 7.96
KOR KWON Daehyeon 18 8.15
KOR Kim Hanwool 19 8.65
KOR PARK Gwansu 20 8.80
KOR HER Youngwook 21 8.89
KOR SON Donggyu 22 9.04
KOR KIM Jungju 23 9.21
THA RAKSACHAT THATTANA 24 9.39
THA ARTAUI Terdpol 25 9.42
CAN McColl Sean 26 9.60
THA Boonprakorb Phanupong 27 10.79
THA Thanakornkul Supasan 28 11.80
WOMEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final Qualification
RUS Kaplina Iuliia 1 7.88 8.17 8.28 8.06
FRA Jaubert Anouck 2 7.97 9.00 8.78 9.26
POL Chudziak Patrycja 3 8.94 8.50 8.75 8.81
POL Buczek Klaudia 4 fall 10.74 8.63 8.69
POL Prokopiuk Monika 5 9.39 11.35
RUS Krasavina Mariia 6 9.46 8.37
UKR Marenych Alla 7 10.62 8.75
POL Ropek Edyta 8 fall 8.85
THA RAKSACHAT Pratthana 9 11.96
KOR JEON Jiyeon 10 14.13
THA Tunyavanich Puntarika 11 14.68
THA Plypoolsup Pankaew 12 15.91
THA Tomas Watchareewan 13 16.33

write to me