STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Chongqing, CHN > Boulder Women's and Men's Semifinals


Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Chongqing, CHN

Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Chongqing, CHN - Boulder Women's and Men's Semifinals


27.04.2014 09h30

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Chongqing, CHN (1/1)

Year:
2014 (1/1)

Discipline:
Boulder (1/1)

Event:
Climbing Worldcup (1/1)

Stage:
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/1)
WOMEN (1/1)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Chongqing, CHN
2014-04-26 - 2014-04-27
27.04.2014 09h30>Boulder Women's and Men's Semifinals
27.04.2014 12Speed Women's and Men's Finals
27.04.2014 17h20Boulder Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

CHN Rong Jiang Take a snapshot of Rong Jiang
>
>
>
>
FRA Mélanie Sandoz Take a snapshot of Mélanie Sandoz
>
>
>
>
SUI Petra Klingler Take a snapshot of Petra Klingler
>
>
>
>
GBR Mina Leslie- Wujastyk Take a snapshot of Mina Leslie- Wujastyk
>
>
>
>
RUS Anna Gallyamova Take a snapshot of Anna Gallyamova
>
>
>
>
TPE Hung Ying Lee Take a snapshot of Hung Ying Lee
>
>
>
>
NED Vera Zijlstra Take a snapshot of Vera Zijlstra
>
>
>
>
FRA Fanny Gibert Take a snapshot of Fanny Gibert
>
>
>
>
RUS Yulia Abramchuk Take a snapshot of Yulia Abramchuk
>
>
>
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
>
>
>
JPN Yuka Kobayashi Take a snapshot of Yuka Kobayashi
>
>
>
>
JPN Aya ONOE Take a snapshot of Aya ONOE
>
>
>
>
KOR Sol Sa Take a snapshot of Sol Sa
>
>
>
>
FRA Marine Thévenet Take a snapshot of Marine Thévenet
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
>
>
>
GER Juliane Wurm Take a snapshot of Juliane Wurm
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

RUS Vlas Gavrilov Take a snapshot of Vlas Gavrilov
>
>
>
>
FRA Jeremy Bonder Take a snapshot of Jeremy Bonder
>
>
>
>
JPN Tsukuru Hori Take a snapshot of Tsukuru Hori
>
>
>
>
KOR Jongwon CHON Take a snapshot of Jongwon CHON
>
>
>
>
RUS Artem Petrakov Take a snapshot of Artem Petrakov
>
>
>
>
AUS James Kassay Take a snapshot of James Kassay
>
>
>
>
POL Andrzej Mecherzynski- Wiktor Take a snapshot of Andrzej Mecherzynski- Wiktor
>
>
>
>
FRA Alban LEVIER Take a snapshot of Alban LEVIER
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
JPN Makoto YAMAUCHI Take a snapshot of Makoto YAMAUCHI
>
>
>
>
JPN Rei SUGIMOTO Take a snapshot of Rei SUGIMOTO
>
>
>
>
AUT Kilian Fischhuber Take a snapshot of Kilian Fischhuber
>
>
>
>
RUS Vadim Timonov Take a snapshot of Vadim Timonov
>
>
>
>
LAT Rolands Rugens Take a snapshot of Rolands Rugens
>
>
>
>
NED Jorg Verhoeven Take a snapshot of Jorg Verhoeven
>
>
>
>
GER Jan Hojer Take a snapshot of Jan Hojer
>
>
>
>
JPN Kokoro FUJII Take a snapshot of Kokoro FUJII
>
>
>
>
RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
FRA Guillaume Glairon Mondet Take a snapshot of Guillaume Glairon Mondet
>
>
>
>
SLO Jernej Kruder Take a snapshot of Jernej Kruder
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
Semifinal WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Result
AUT Stöhr Anna 1 4t6 4b5
USA Puccio Alex 2 4t7 4b5
GER Wurm Juliane 3 4t8 4b6
JPN Noguchi Akiyo 4 3t4 4b5
GBR Coxsey Shauna 5 3t6 4b7
FRA Thévenet Marine 6 3t14 3b8
FRA Gibert Fanny 7 3t15 4b19
SUI Klingler Petra 8 2t2 4b8
RUS Abramchuk Yulia 9 2t7 4b13
JPN ODA Momoka 10 2t7 4b14
RUS Gallyamova Anna 11 2t8 4b16
JPN ONOE Aya 12 2t10 4b15
CHN Jiang Rong 13 2t12 3b11
GBR Leslie- Wujastyk Mina 14 1t2 3b4
FRA Sandoz Mélanie 15 1t4 4b10
JPN Kobayashi Yuka 16 1t5 4b17
NED Zijlstra Vera 17 1t5 2b6
SLO Markovic Mina 18 0t 3b6
TPE Lee Hung Ying 19 0t 3b12
KOR Sa Sol 20 0t 2b4
Semifinal MEN Boulder
Last Name First Name Place Result
RUS Sharafutdinov Dmitrii 1 4t9 4b5
GER Hojer Jan 2 3t4 4b9
AUS Kassay James 3 3t5 3b4
FRA Glairon Mondet Guillaume 4 3t8 4b7
RUS Timonov Vadim 5 3t8 3b8
NED Verhoeven Jorg 6 2t4 3b7
KOR CHON Jongwon 7 1t2 3b6
JPN Hori Tsukuru 8 1t2 2b4
LAT Rugens Rolands 9 1t3 2b2
POL Mecherzynski- Wiktor Andrzej 10 1t4 3b4
FRA Bonder Jeremy 11 1t4 3b6
JPN SUGIMOTO Rei 12 1t4 3b7
SLO Kruder Jernej 13 1t5 3b4
JPN FUJII Kokoro 14 1t5 3b6
RUS Gelmanov Rustam 15 1t5 3b8
RUS Gavrilov Vlas 16 1t5 3b8
JPN YAMAUCHI Makoto 17 0t 4b17
RUS Petrakov Artem 18 0t 2b4
AUT Fischhuber Kilian 19 0t 2b6
FRA LEVIER Alban 20 0t 2b8

write to me