STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Baku, AZE


Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Baku, AZE

Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Baku, AZE - Boulder Women's and Men's Finals


04.05.2014 17:00

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Baku, AZE (1/3)

Year:
2014 (1/3)

Discipline:
Boulder (1/2)
Speed (1/1)

Event:
Climbing Worldcup (1/3)

Stage:
Finals (1/2)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2014 Boulder and Speed Baku, AZE
2014-05-03 - 2014-05-04
04.05.2014 09:30Boulder Women's and Men's Semifinals
04.05.2014 14:40Speed Women's and Men's Finals
04.05.2014 17:00>Boulder Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
GER Juliane Wurm Take a snapshot of Juliane Wurm
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

JPN Kokoro FUJII Take a snapshot of Kokoro FUJII
>
>
>
>
GER Jan Hojer Take a snapshot of Jan Hojer
>
>
>
>
FRA Jeremy Bonder Take a snapshot of Jeremy Bonder
>
>
>
>
RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
AUT Kilian Fischhuber Take a snapshot of Kilian Fischhuber
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semifinal Qualification
AUT Stöhr Anna 1 4t4 4b4 2t4 4b6 5t8 5b8
JPN Noguchi Akiyo 2 4t5 4b4 3t5 3b3 5t10 5b10
GBR Coxsey Shauna 3 4t5 4b5 2t3 4b5 5t9 5b9
GER Wurm Juliane 4 4t7 4b5 3t5 4b6 5t6 5b6
SLO Markovic Mina 5 2t4 4b4 2t5 3b4 4t5 4b5
USA Puccio Alex 6 1t2 2b3 3t3 4b4 5t5 5b5
FRA Thévenet Marine 7 1t1 3b5 4t7 4b7
JPN ODA Momoka 8 1t1 3b6 4t4 4b4
RUS Fakhritdinova Dinara 9 1t2 4b6 4t4 4b4
RUS Iakovleva Olga 10 1t2 3b4 4t4 4b4
FRA Gibert Fanny 11 1t2 3b4 4t11 4b11
AUT Saurwein Katharina 12 1t2 3b6 3t3 3b3
GER Retschy Monika 13 1t3 4b8 3t3 5b10
GBR Leslie- Wujastyk Mina 14 1t3 3b4 3t3 3b3
RUS Shemulinkina Tatiana 15 1t3 3b9 4t10 4b9
AUT Bacher Sabine 16 0t 2b2 4t5 4b5
IRI Rekabi Elnaz 16 0t 2b2 4t5 4b5
RUS Andreeva Ekaterina 18 0t 2b2 4t6 4b4
USA McKeehan Grace 19 0t 2b6 4t7 4b7
NED Zijlstra Vera 20 0t 1b2 4t8 4b8
FRA Sandoz Mélanie 21 3t6 3b5
USA Bresnan Claire 22 2t2 4b12
JPN HOSONO Kaori 23 2t2 2b2
USA Hawkins Miura 24 2t3 3b6
JPN MATSUSHIMA Yuki 25 1t1 3b5
IRI ESMAEILZADEH Farnaz 26 1t1 2b2
GEO Salome Meshveliani 27 1t1 1b1
GBR Wood Jennifer 27 1t1 1b1
AUS Langmore Claire 29 1t2 1b1
IRI Rezaei Zahra 30 0t 1b1
ESP Troya Gil Teresa 31 0t 1b2
IRI Alikhani Maryam 32 0t 1b4
GEO Dularidze Anna 32 0t 1b4
TUR DİLLİ EBRU 34 0t 1b5
AZE SULTANOVA AYSEL 34 0t 1b5
TUR AKÇA BUKET 36 0t 1b6
AZE HUSEYNOVA KONUL 37 0t 0b
AZE SEFEROVA SIMA 37 0t 0b
MEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semifinal Qualification
RUS Sharafutdinov Dmitrii 1 3t3 4b4 3t8 4b9 3t7 5b8
GER Hojer Jan 2 2t2 4b5 3t11 3b10 2t6 4b5
RUS Gelmanov Rustam 3 2t2 3b3 3t4 3b3 3t5 4b6
AUT Fischhuber Kilian 4 2t5 3b4 3t4 3b3 2t4 5b8
FRA Bonder Jeremy 5 1t4 3b9 3t9 3b8 1t1 2b2
JPN FUJII Kokoro 6 1t8 2b9 2t5 4b7 1t6 4b12
AUS Kassay James 7 2t9 2b5 1t3 3b6
MEX Huerta Mauricio 8 1t2 2b2 1t10 3b14
ITA Scarperi Stefan 9 1t2 1b1 1t4 3b6
JPN YAMAUCHI Makoto 10 1t3 3b12 1t6 3b11
FRA LEVIER Alban 11 1t3 3b15 3t11 4b8
JPN TAKATA Tomoaki 12 1t4 2b7 1t3 4b9
NED de Leeuw Nicky 13 1t5 3b10 1t4 4b5
NED Verhoeven Jorg 14 1t5 1b3 1t3 4b11
FRA Glairon Mondet Guillaume 15 1t6 4b10 1t3 5b9
SLO Kruder Jernej 16 0t 3b8 1t2 4b7
LAT Rugens Rolands 17 0t 2b4 2t7 4b10
IRI Baratzadeh Gholamali 18 0t 2b7 1t5 4b6
ESP Jubes Angarita Marco Antonio 19 0t 1b3 1t8 2b7
GER Baumann Jonas 20 0t 1b4 0t 4b7
RUS Petrakov Artem 21 0t 3b6
POL Bunsch Piotr 22 0t 3b9
GBR Coley Orrin 22 0t 3b9
USA Zerr Joel 24 0t 3b10
MEX De Alba Flores Santiago 25 0t 3b11
ESP Sanchez González Ignacio 25 0t 3b11
IRI Doustarian Arash 27 0t 2b2
RUS Beliakov Oleg 28 0t 2b4
JPN Hori Tsukuru 28 0t 2b4
GEO Dabrundashvi. Gurami 30 0t 2b6
IRI KhodaeiDamer. Mojtaba 31 0t 2b7
ESP Catari Ramones Carlos Jose 32 0t 2b8
TUR Dulgeroglu Burak 33 0t 2b12
TUR Aksu Berkan 34 0t 1b1
IRI Yosefi Mohammadsade. 34 0t 1b1
IRI Kolasangian Reza 36 0t 1b4
GEO Gabuldani Giorgi 37 0t 1b5
AZE Aliyev Amil 38 0t 0b
AZE IBADOV BABEK 38 0t 0b
GEO Mikeladze Erekle 38 0t 0b
GEO Mitaishvili Lasha 38 0t 0b
AZE Rahimkhanov Ramel 38 0t 0b
AZE Safarov Gulbala 38 0t 0b
TUR YILDIRIM ÖVGÜN 38 0t 0b
RUS Sharafutdinov Dmitrii 45 0t 0b
NED Verhoeven Jorg 45 0t 0b
MEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
UKR Boldyrev Danyil 1 6.09 6.39 6.11 6.26 6.37 6.47
RUS Vaitsekhovsk. Evgenii 2 7.30 10.41 6.30 6.54 6.41 6.70
CHN ZHONG Qixin 3 6.39 6.91 6.66 6.78 6.45
FRA Mawem Bassa 4 10.41 6.35 6.80 6.39 6.93
CZE Hroza Libor 5 7.74 6.83 6.35
RUS Kokorin Stanislav 6 2. false start 6.47 6.47
RUS Shevchenko Arsenii 7 fall 6.63 6.63
UKR Gontaryk Yaroslav 8 fall 6.55 6.67
POL Swirk Lukasz 9 6.66 6.77
ITA Gontero Leonardo 10 6.69 6.82
POL Dzienski Marcin 11 6.81 6.48
POL Komosinski Jedrzej 12 6.97 7.22
RUS Deulin Vladislav 13 7.04 6.96
IRI Alipourshena. Reza 14 7.48 7.36
RUS Poliakov Anton 15 7.97 6.87
RUS Sinitcyn Sergei 16 2. false start 6.94
FRA LE COUSTER Yoann 17 7.41
IRI Shafiee Mohsen 18 7.68
GEO Chartolani Gogi 19 9.37
GEO JANKHOTELI Giga 20 9.91
GEO Mukbaniani Giorgi 21 11.85
GEO Khutsishvili Mamuka 22 11.88
AZE Rahimkhanov Ramel 23 13.44
AZE Shahbalaye Zohrab 24 15.14
AZE Taghizade Chingiz 25 2. false start
CHN ZHONG Qixin 1
WOMEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
RUS Krasavina Mariia 1 8.55 8.73 8.69 8.46 8.72 8.70
RUS Kaplina Iuliia 2 fall fall 8.19 8.42 8.84 8.61
FRA Jaubert Anouck 3 8.73 8.45 8.53 8.95 9.03
POL Rudzinska Aleksandra 4 fall 10.23 8.40 8.68 8.77
RUS Levochkina Yuliya 5 8.83 8.83 9.10
RUS Gaidamakina Alina 6 8.91 9.38 9.47
POL Buczek Klaudia 7 9.25 9.32 9.06
RUS Tsyganova Anna 8 11.61 9.21 9.48
RUS Polekhina Kseniya 9 8.79 10.12
FRA Heitz Margot 10 9.37 9.11
FRA BRUCKNER Esther 11 9.45 9.51
IRI ESMAEILZADEH Farnaz 12 9.55 9.75
POL Ropek Edyta 13 9.83 9.31
AUT Elmer Alexandra 14 10.08 9.98
POL Prokopiuk Monika 15 11.09 10.28
UKR Marenych Alla 16 11.41 10.31
AUT Lach Nina 17 11.08
USA McKeehan Grace 18 11.65
IRI Rekabi Elnaz 19 12.08
AZE Mammadova Reyhan 20 23.81
AZE SULTANOVA AYSEL 21 26.84
AZE SEFEROVA SIMA 22 fall

write to me