STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2013 Lead and Speed Mokpo, KOR


Climbing Worldcup 2013 Lead and Speed Mokpo, KOR

Climbing Worldcup 2013 Lead and Speed Mokpo, KOR - Lead Women's and Men's Finals


12.10.2013

Gender:
female (1/5)
male (1/5)

Venue:
AUT Mokpo, KOR (1/6)

Year:
2013 (1/6)

Discipline:
Lead (1/3)
Speed (1/3)

Event:
Climbing Worldcup (1/6)

Stage:
Finals (1/2)
Qualifications (1/3)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/5)
WOMEN (1/5)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2013 Lead and Speed Mokpo, KOR
2013-10-11 - 2013-10-12
11.10.2013 1000 hoursLead Women's and Men's Qualifications
11.10.2013 1500Speed Men's Qualifications
11.10.2013 1500hrsSpeed Women's Qualifications
11.10.2013 Speed Women's and Men's Finals
12.10.2013 11:45Lead Women's and Men's Semifinals
12.10.2013 >Lead Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1
FRA Manuel Romain Take a snapshot of Manuel Romain
>
ITA Stefano Ghisolfi Take a snapshot of Stefano Ghisolfi
>
KOR Hyunbin Min Take a snapshot of Hyunbin Min
>
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
SLO Domen Skofic Take a snapshot of Domen Skofic
>
FRA Romain Desgranges Take a snapshot of Romain Desgranges
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
Members / Routes ? 1
JPN Risa OTA Take a snapshot of Risa OTA
>
BEL Anak VERHOEVEN Take a snapshot of Anak VERHOEVEN
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
AUT Magdalena Röck Take a snapshot of Magdalena Röck
>
FRA Hélène Janicot Take a snapshot of Hélène Janicot
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
routesathlets
routesathlets
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi_Final 2. Qualification Qualification
JPN AMMA Sachi 1 46+ 46+ Top 1. Top 1.
KOR Min Hyunbin 2 46+ 46+ Top 1. Top 1.
CAN McColl Sean 3 45+ Top Top 1. Top 1.
AUT Schubert Jakob 4 45+ 47+ Top 1. Top 1.
FRA Desgranges Romain 5 45 47+ Top 1. Top 1.
SLO Skofic Domen 6 43+ 47+ Top 1. Top 1.
FRA Romain Manuel 7 43+ 44 Top 1. Top 1.
ITA Ghisolfi Stefano 8 41+ 46 Top 1. Top 1.
FRA Supper Gautier 9 43+ Top 1. Top 1.
ESP Julian Puigblanque Ramón 10 42+ Top 1. Top 1.
JPN SHIMATANI Naoki 10 42+ Top 1. Top 1.
JPN MATSUSHIMA Akito 12 42 Top 1. Top 1.
SLO Primozic Urban 13 41+ Top 1. Top 1.
IRI Rekabi Davoud 14 41 Top 1. Top 1.
AUT Lechner Mario 15 40 Top 1. Top 1.
BEL Timmermans Loïc 16 39 Top 1. Top 1.
KOR Cho Seungwoon 17 37 44 23. 40+ 20.
ESP Jubes Angarita Marco Antonio 18 33+ Top 1. Top 1.
JPN KASAHARA Daisuke 19 33+ 47+ 19. Top 1.
KOR Kim Hanwool 20 33+ 46+ 22. 39+ 22.
KOR KIM Jabee 21 32 44 23. 40 21.
KOR KIM Myeongsu 22 32 39+ 28. 39 24.
JPN NARASAKI Tomoa 23 30 47+ 19. 39+ 22.
KOR CHON Jongwon 24 29+ 47+ 19. Top 1.
KOR Kim Hongil 25 28 48+ 18. 34 27.
KOR SEO SUNGBO 26 21+ 44 23. 34+ 26.
KOR Park Hee Yong 27 40+ 27. 35 25.
KOR Lee Changhyon 28 42+ 26. 27 28.
KOR KIM Youngwha 29 36+ 30. 24+ 29.
KOR Kwon Kiyoon 29 37 29. 23+ 30.
IND Kumar Gaurav 31 26+ 31. 17+ 31.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi-Final 2. Qualification Qualification
SLO Markovic Mina 1 Top Top Top 1. Top 1.
KOR Kim Jain 2 Top Top Top 1. Top 1.
JPN ODA Momoka 3 59 50+ Top 1. Top 1.
FRA Janicot Hélène 4 55+ 50+ Top 1. Top 1.
BEL VERHOEVEN Anak 5 55+ 48+ Top 1. Top 1.
AUT Röck Magdalena 6 45+ 49 Top 1. Top 1.
JPN Noguchi Akiyo 7 45+ 48+ Top 1. Top 1.
JPN OTA Risa 8 44+ 44 Top 1. Top 1.
NED van Bergen Nikki 9 43+ Top 1. Top 1.
BEL Brumagne Mathilde 10 43+ Top 1. 45 11.
AUT Posch Katharina 11 42+ 51+ 14. Top 1.
KOR Sa Sol 12 42+ Top 1. 43 13.
JPN Kobayashi Yuka 13 42 50 17. 42+ 14.
AUT Saurwein Katharina 14 35 52+ 12. 42+ 14.
HUN Szekely Andrea Brigitta 15 32 52 13. 42 18.
KOR Kim Solah 16 32 50+ 15. 42+ 14.
KOR CHO Haimi 17 29 47+ 18. 38+ 19.
AUT Bacher Barbara 18 28+ 50+ 15. 43+ 12.
KOR KIM Seunghyun 19 23 41 21. 35+ 21.
KOR Song Hannarai 20 23 42 20. 24+ 24.
KOR KIM Minseon 21 21+ 44+ 19. 42+ 14.
KOR Kim Hyojung 22 20+ 39 22. 38 20.
KOR Jeong Jihyeon 23 12+ 35 25. 35+ 21.
KOR CHOI Hanbin 24 12+ 34+ 26. 25 23.
KOR LEE Hyunsook 25 12 38+ 24. 21 27.
KOR JEONG Woonwha 26 10+ 39 22. 24 25.
KOR Yang Eunjoung 27 28 27. 23+ 26.
MEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2-Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
CHN ZHONG Qixin 1 6.05 7.33 6.48 6.53 6.45 6.56
CZE Hroza Libor 2 6.28 fall 6.41 6.49 6.33 6.23
RUS Kokorin Stanislav 3 7.33 6.92 6.47 6.83 6.12
RUS Vaitsekhovsk. Evgenii 4 fall 7.64 6.28 6.44 6.41
UKR Boldyrev Danyil 5 6.44 6.55 6.45
ITA Gontero Leonardo 6 6.50 6.53 6.55
RUS Sinitcyn Sergei 7 6.78 6.66 6.56
POL Swirk Lukasz 8 10.64 7.22 7.33
UKR Gontaryk Yaroslav 9 6.42 6.94
RUS Shevchenko Arsenii 10 6.44 6.72
RUS Timofeev Dmitrii 11 6.56 6.62
IRI Alipourshena. Reza 12 6.83 6.62
RUS Savelyev Artem 13 7.42 7.33
SIN CHOO WENG KHIT, ADRIEL 14 7.45 6.58
POL Dzienski Marcin 15 7.70 6.08
POL Komosinski Jedrzej 16 fall 6.72
RUS Shikov Aleksandr 17 7.41
RUS Vedenchuk Viacheslav 18 7.81
KOR Chae Sungjoon 19 7.86
UKR Zinchenko Volodymyr 20 8.75
CAN McColl Sean 21 9.30
KOR HER Youngwook 22 9.91
KOR HWANG Pyeongju 23 10.27
AUT Schubert Jakob 24 12.36
WOMEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final Qualification
RUS Kaplina Iuliia 1 9.31 9.04 8.31 8.48 8.88
RUS Gaidamakina Alina 2 fall 10.54 8.95 9.25 8.72
RUS Levochkina Yuliya 3 9.04 10.27 9.42 9.06
RUS Krasavina Mariia 4 10.54 11.23 9.20 8.45
POL Rudzinska Aleksandra 5 8.67 8.83
IRI ESMAEILZADEH Farnaz 6 9.73 9.61
FRA Jaubert Anouck 7 10.12 9.22
POL Buczek Klaudia 8 11.80 8.81
FRA Heitz Margot 9 9.67
POL Ropek Edyta 10 9.92
POL Prokopiuk Monika 11 10.03
UKR Marenych Alla 12 10.19
AUT Saurwein Katharina 13 17.42
KOR JEONG Woonwha 14 24.47
AUT Saurwein Katharina 15 17.42
KOR JEONG Woonwha 16 24.47

write to me