STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER > Women's and Men's Semifinals


Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER

Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER - Women's and Men's Semifinals


25.08.2013 11:30 am

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Munich, GER (1/1)

Year:
2013 (1/1)

Discipline:
Boulder (1/1)

Event:
Climbing Worldcup (1/1)

Stage:
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/1)
WOMEN (1/1)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER
2013-08-24 - 2013-08-25
24.08.2013 10:00 amMen's Qualifications
24.08.2013 4:30 pmWomen's Qualifications
25.08.2013 11:30 am>Women's and Men's Semifinals
25.08.2013 06:30 pmWomen's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

UKR Ievgeniia Kazbekova Take a snapshot of Ievgeniia Kazbekova
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
JPN Yuka Kobayashi Take a snapshot of Yuka Kobayashi
>
>
>
>
AUT Katharina Saurwein Take a snapshot of Katharina Saurwein
>
>
>
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
>
>
>
RUS Dinara Fakhritdinova Take a snapshot of Dinara Fakhritdinova
>
>
>
>
AUT Berit Schwaiger Take a snapshot of Berit Schwaiger
>
>
>
>
JPN Aya ONOE Take a snapshot of Aya ONOE
>
>
>
>
RUS Ekaterina Andreeva Take a snapshot of Ekaterina Andreeva
>
>
>
>
RUS Yana Chereshneva Take a snapshot of Yana Chereshneva
>
>
>
>
GER Monika Retschy Take a snapshot of Monika Retschy
>
>
>
>
FRA Melissa Le Neve Take a snapshot of Melissa Le Neve
>
>
>
>
RUS Anna Gallyamova Take a snapshot of Anna Gallyamova
>
>
>
>
FRA Mélanie Sandoz Take a snapshot of Mélanie Sandoz
>
>
>
>
ITA Jenny Lavarda Take a snapshot of Jenny Lavarda
>
>
>
>
SUI Petra Klingler Take a snapshot of Petra Klingler
>
>
>
>
GER Juliane Wurm Take a snapshot of Juliane Wurm
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
>
>
>
RUS Yury Novitskiy Take a snapshot of Yury Novitskiy
>
>
>
>
RUS Arman Ter-Minasyan Take a snapshot of Arman Ter-Minasyan
>
>
>
>
UKR Mykhaylo Shalagin Take a snapshot of Mykhaylo Shalagin
>
>
>
>
ITA Michael Piccolruaz Take a snapshot of Michael Piccolruaz
>
>
>
>
FIN Anton Johansonn Take a snapshot of Anton Johansonn
>
>
>
>
JPN Rei SUGIMOTO Take a snapshot of Rei SUGIMOTO
>
>
>
>
SUI Cédric Lachat Take a snapshot of Cédric Lachat
>
>
>
>
AUS Christopher Webb-Parsons Take a snapshot of Christopher Webb-Parsons
>
>
>
>
GBR David Barrans Take a snapshot of David Barrans
>
>
>
>
GER Jonas Baumann Take a snapshot of Jonas Baumann
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
GER Philip Ratajczak Take a snapshot of Philip Ratajczak
>
>
>
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
>
>
>
SLO Jernej Kruder Take a snapshot of Jernej Kruder
>
>
>
>
RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
GER Jan Hojer Take a snapshot of Jan Hojer
>
>
>
>
GER Thomas Tauporn Take a snapshot of Thomas Tauporn
>
>
>
>
AUT Kilian Fischhuber Take a snapshot of Kilian Fischhuber
>
>
>
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
Semifinal WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Result
AUT Stöhr Anna 1 4t4 4b4
GBR Coxsey Shauna 2 4t5 4b5
USA Puccio Alex 3 4t6 4b6
RUS Fakhritdinova Dinara 4 3t3 3b3
SUI Klingler Petra 4 3t3 3b3
FRA Sandoz Mélanie 4 3t3 3b3
AUT Saurwein Katharina 4 3t3 3b3
JPN Kobayashi Yuka 8 3t4 3b3
JPN Noguchi Akiyo 9 3t5 3b4
SLO Markovic Mina 10 3t8 3b8
GER Retschy Monika 11 2t2 3b3
JPN ONOE Aya 12 2t2 2b2
GER Wurm Juliane 13 2t3 3b4
UKR Kazbekova Ievgeniia 14 2t3 2b3
FRA Le Neve Melissa 15 2t4 3b3
ITA Lavarda Jenny 16 2t7 3b8
RUS Chereshneva Yana 17 1t1 3b12
RUS Gallyamova Anna 18 1t2 2b5
RUS Andreeva Ekaterina 19 0t 1b3
AUT Schwaiger Berit 20 0t 1b5
Semifinal MEN Boulder
Last Name First Name Place Result
GER Tauporn Thomas 1 3t5 4b10
RUS Sharafutdinov Dmitrii 2 3t8 4b10
RUS Gelmanov Rustam 3 3t10 4b9
UKR Shalagin Mykhaylo 4 3t12 4b10
JPN SUGIMOTO Rei 5 2t2 2b2
JPN AMMA Sachi 6 2t3 3b6
GER Hojer Jan 7 2t7 3b5
CAN McColl Sean 8 2t7 3b9
RUS Ter-Minasyan Arman 9 2t8 4b12
AUT Schubert Jakob 10 2t9 3b9
SUI Lachat Cédric 11 1t1 3b3
AUS Webb-Parsons Christopher 12 1t1 2b2
SLO Kruder Jernej 13 1t1 2b5
AUT Fischhuber Kilian 14 1t2 1b1
RUS Novitskiy Yury 15 1t3 4b6
ITA Piccolruaz Michael 16 1t3 2b4
GER Baumann Jonas 17 0t 2b2
GBR Barrans David 18 0t 2b3
FIN Johansonn Anton 19 0t 2b7
GER Ratajczak Philip 20 0t 0b

write to me