STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER


Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER

Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER - Women's and Men's Finals


25.08.2013 06:30 pm

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Munich, GER (1/4)

Year:
2013 (1/4)

Discipline:
Boulder (1/4)

Event:
Climbing Worldcup (1/4)

Stage:
Finals (1/1)
Qualifications (1/2)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2013 Boulder Munich, GER
2013-08-24 - 2013-08-25
24.08.2013 10:00 amMen's Qualifications
24.08.2013 4:30 pmWomen's Qualifications
25.08.2013 11:30 amWomen's and Men's Semifinals
25.08.2013 06:30 pm>Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

RUS Dinara Fakhritdinova Take a snapshot of Dinara Fakhritdinova
>
>
>
>
SUI Petra Klingler Take a snapshot of Petra Klingler
>
>
>
>
FRA Mélanie Sandoz Take a snapshot of Mélanie Sandoz
>
>
>
>
AUT Katharina Saurwein Take a snapshot of Katharina Saurwein
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
>
>
>
JPN Rei SUGIMOTO Take a snapshot of Rei SUGIMOTO
>
>
>
>
UKR Mykhaylo Shalagin Take a snapshot of Mykhaylo Shalagin
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
GER Thomas Tauporn Take a snapshot of Thomas Tauporn
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semifinal Qualification (Group 2) Qualification (Group 1)
AUT Stöhr Anna 1 4t9 4b7 4t4 4b4 5t6 5b6 2t5 5b18
USA Puccio Alex 2 3t5 4b5 4t6 4b6 5t6 5b6 2t5 5b18
GBR Coxsey Shauna 3 2t5 3b6 4t5 4b5 3t6 4b12 4t7 5b7
AUT Saurwein Katharina 4 2t10 4b13 3t3 3b3 3t6 4b12 4t7 5b7
RUS Fakhritdinova Dinara 5 1t1 4b11 3t3 3b3 3t5 3b5 4t7 5b7
FRA Sandoz Mélanie 6 1t2 3b12 3t3 3b3 4t10 4b8 4t8 5b8
SUI Klingler Petra 7 1t5 4b10 3t3 3b3 3t6 4b12 4t8 5b8
JPN Kobayashi Yuka 8 3t4 3b3 5t14 5b14 2t4 4b7
JPN Noguchi Akiyo 9 3t5 3b4 5t14 5b14 2t2 4b6
SLO Markovic Mina 10 3t8 3b8 5t6 5b6 2t2 4b6
GER Retschy Monika 11 2t2 3b3 5t6 5b6 3t4 5b8
JPN ONOE Aya 12 2t2 2b2 3t5 3b5 4t8 5b8
GER Wurm Juliane 13 2t3 3b4 3t9 3b9 4t8 5b8
UKR Kazbekova Ievgeniia 14 2t3 2b3 3t9 3b9 4t7 5b7
FRA Le Neve Melissa 15 2t4 3b3 4t11 4b11 4t8 5b8
ITA Lavarda Jenny 16 2t7 3b8 4t9 4b9 4t8 5b8
RUS Chereshneva Yana 17 1t1 3b12 3t4 3b4 4t8 5b8
RUS Gallyamova Anna 18 1t2 2b5 4t9 4b9 4t9 5b8
RUS Andreeva Ekaterina 19 0t 1b3 5t6 5b6 3t8 5b6
AUT Schwaiger Berit 20 0t 1b5 5t6 5b6 3t9 5b16
GBR Crane Leah 21 3t10 3b5 2t7 4b9
GER Holzmann Patricia 21 3t10 3b7 2t7 4b9
GER Bestvater Alma 23 2t2 2b2 1t1 4b5
GBR Peet Gill 23 3t10 3b7 1t1 4b6
GER Müller Jana 25 2t2 2b2 1t3 2b2
UKR Shalagina Olga 25 1t3 1b3 1t1 4b6
FRA AVEZOU Cecile 27 2t3 2b2 1t4 3b8
USA Pietras Kasia 27 2t4 2b2 1t1 4b9
ITA Ebner Andrea 29 2t4 2b2 1t4 3b8
GER Petri Friederike 29 1t1 2b8 1t3 2b2
POL Buczek Sylwia 31 1t1 2b2 1t4 3b6
GBR Merrick Diane 31 1t1 2b8 1t4 4b9
FRA Chevrier Anne-Laure 33 1t1 1b1 1t4 3b8
AUT Klemm Victoria 33 1t1 2b8 0t 4b5
ITA Ladurner Alexandra 35 1t1 1b1 1t5 4b8
JPN OTA Risa 35 1t1 1b1 1t5 4b8
GER Plück Denise 35 1t1 1b1 1t5 3b9
CAN Dunbar Jelisa 38 1t2 1b2 1t5 3b9
ISR Kremer Valeri 39 1t3 3b15 0t 3b4
NED Zijlstra Vera 39 1t3 3b15 0t 4b5
FRA Gibert Fanny 41 1t6 3b17 0t 3b5
GBR Tracy Michaela 41 1t6 3b17 0t 4b11
SUI Bärtschi Natalie 43 0t 3b10 0t 3b5
ITA De Marco Annalisa 43 0t 2b5 0t 3b5
CAN Akalski Marieta 45 0t 2b5 0t 3b9
UKR Kulish Olga 45 0t 2b6 0t 3b9
USA Martin Meagan 45 0t 2b5 0t 3b9
CZE Rajfova Silvie 45 0t 1b2 0t 3b9
GER Hönig Afra 49 0t 2b7 0t 2b3
FRA Pucheux Margaux 50 0t 1b2 0t 1b1
BEL HAYEN Magali 51 0t 1b4 0t 2b3
GER Herrmann Lena 51 0t 1b3 0t 1b1
CAN Pidgeon Thomasina 51 0t 0b 0t 2b3
GER Kellner Mona 54 0t 1b5 0t 1b1
MEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semifinal Qualification (Group 2) Qualification (Group 1)
JPN SUGIMOTO Rei 1 3t11 3b8 2t2 2b2 3t10 4b11 4t10 5b9
GER Tauporn Thomas 2 2t4 2b4 3t5 4b10 4t10 4b10 4t10 5b9
RUS Gelmanov Rustam 3 2t5 3b6 3t10 4b9 3t6 4b8 4t10 5b9
RUS Sharafutdinov Dmitrii 4 2t8 2b8 3t8 4b10 3t6 4b8 4t10 5b9
UKR Shalagin Mykhaylo 5 1t4 2b5 3t12 4b10 3t15 4b16 4t10 5b9
JPN AMMA Sachi 6 1t7 1b7 2t3 3b6 2t3 3b4 4t10 5b9
GER Hojer Jan 7 2t7 3b5 3t6 4b7 4t8 5b9
CAN McColl Sean 8 2t7 3b9 4t10 4b10 3t7 4b11
RUS Ter-Minasyan Arman 9 2t8 4b12 3t6 4b7 3t7 4b11
AUT Schubert Jakob 10 2t9 3b9 3t6 4b7 4t20 5b21
SUI Lachat Cédric 11 1t1 3b3 3t6 5b12 4t20 5b21
AUS Webb-Parsons Christopher 12 1t1 2b2 3t6 5b12 4t15 5b16
SLO Kruder Jernej 13 1t1 2b5 3t6 5b12 5t8 5b6
AUT Fischhuber Kilian 14 1t2 1b1 3t12 4b13 5t8 5b6
RUS Novitskiy Yury 15 1t3 4b6 3t12 4b13 3t8 4b12
ITA Piccolruaz Michael 16 1t3 2b4 3t12 4b13 4t13 5b16
GER Baumann Jonas 17 0t 2b2 3t7 4b8 4t13 5b16
GBR Barrans David 18 0t 2b3 3t7 4b8 3t7 4b9
FIN Johansonn Anton 19 0t 2b7 4t10 4b10 3t7 4b9
GER Ratajczak Philip 20 0t 0b 4t10 4b10 4t13 5b10
JPN FUJII Kokoro 21 2t4 3b4 3t9 4b10
ITA Scarperi Stefan 21 2t4 3b4 3t10 4b11
LAT Rugens Rolands 23 2t6 2b6 3t10 4b12
UKR Topishko Sergii 23 2t6 2b6 3t10 4b11
POL Mecherzynski- Wiktor Andrzej 25 1t1 2b2 3t10 4b12
NED Verhoeven Jorg 25 2t7 3b7 3t11 4b10
POL Glowka Jakub 27 1t1 2b3 3t11 4b10
JPN OZAWA Shinta 27 2t9 3b14 3t11 4b14
AUT Ennemoser Lukas 29 1t1 2b3 3t11 4b14
GER Firnenburg David 29 1t1 2b2 3t12 4b14
GER Danker Stefan 31 1t1 2b3 3t12 4b14
NED de Leeuw Nicky 31 1t1 2b3 3t13 4b14
CHI Ravanal Tomas 31 1t1 2b3 3t22 4b21
GER Leuoth Felix 34 1t4 2b6 3t13 4b14
JPN SUGITA Masatoshi 35 1t5 2b6 3t22 4b21
USA Vorotnikov Vasya 35 1t4 2b6 2t5 3b8
JPN Hori Tsukuru 37 1t5 1b5 2t2 3b5
GER Winter Jonas 37 1t5 3b12 2t2 3b5
FRA Dechamps Yohann 39 1t5 1b5 2t3 3b11
FRA Glairon Mondet Guillaume 39 1t7 2b8 2t3 3b11
GER Buhl Nikolai 41 0t 3b14 2t7 3b7
GBR Newman Tom 41 1t7 2b8 2t7 2b5
MEX Huerta Mauricio 43 0t 3b14 2t7 2b5
CHI LANGBEHN FACUNDO 43 1t7 1b5 2t7 2b7
ESP Sanchez González Ignacio 45 0t 3b3 2t8 4b11
NED Tak Timo 45 0t 3b12 2t8 4b11
SLO Becan Klemen 47 0t 3b14 2t8 3b7
GER Leinenbach Dominik 47 0t 2b9 2t8 3b7
AUT Feistmantl Christian 49 0t 1b3 2t9 4b12
AUT Weiler Elias 49 0t 1b2 2t9 4b12
BEL De Smit Jan 51 0t 1b3 2t12 3b14
GBR Partridge Jonathan 51 0t 1b3 2t10 4b13
GER Würth Peter 51 0t 1b4 2t10 4b13
POL Jodlowski Jakub 54 0t 1b4 2t12 3b14
UKR Karpin Sergii 55 0t 1b4 1t3 1b3
RUS Shchervianin Aleksei 55 0t 1b5 1t3 1b3
GER Wurm Alexander 55 0t 1b4 1t4 3b10
GBR Garden James 58 0t 0b 1t4 3b10
NED Busker Hans 59 0t 0b 1t3 1b3
MEX Hernandez Medina Miguel Angel 59 0t 0b 1t4 3b10
CAN Lazure Sebastien 59 1t5 3b9
MEX González Diego Luis 62 1t9 2b15
UKR Zhigarev Andrew 63 0t 2b5
SWE Rundin Robert 64 0t 2b6
BEL Farcy Nicolas 65 0t 0b

write to me