STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2013 Boulder Millau, FRA


Climbing Worldcup 2013 Boulder Millau, FRA

Climbing Worldcup 2013 Boulder Millau, FRA - Women's and Men's Finals


06.04.2013 18:30 Presentation 19:00 Final

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Millau, FRA (1/4)

Year:
2013 (1/4)

Discipline:
Boulder (1/4)

Event:
Climbing Worldcup (1/4)

Stage:
Finals (1/1)
Qualifications (1/2)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2013 Boulder Millau, FRA
2013-04-05 - 2013-04-06
05.04.2013 09:00Women's Qualifications
05.04.2013 15:00Men's Qualifications
06.04.2013 12:00Women's and Men's Semifinals
06.04.2013 18:30 Presentation 19:00 Final>Women's and Men's Finals
Members / Routes ? F1

F2

F3

F4

AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
AUT Katharina Saurwein Take a snapshot of Katharina Saurwein
>
>
>
>
GER Juliane Wurm Take a snapshot of Juliane Wurm
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
Members / Routes ? M1

M2

M3

M4

AUT Lukas Ennemoser Take a snapshot of Lukas Ennemoser
>
>
>
>
AUT Kilian Fischhuber Take a snapshot of Kilian Fischhuber
>
>
>
>
FRA Guillaume Glairon Mondet Take a snapshot of Guillaume Glairon Mondet
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
NED Jorg Verhoeven Take a snapshot of Jorg Verhoeven
>
>
>
>
RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi-Final Qualification
AUT Stöhr Anna 1 4t13 4b13 1t1 3b6 5t12 5b12
GBR Coxsey Shauna 2 4t14 4b13 3t7 3b7 4t7 5b7
JPN Noguchi Akiyo 3 3t7 4b9 2t7 2b5 5t6 5b6
USA Puccio Alex 4 3t7 3b7 3t5 3b4 4t5 5b6
GER Wurm Juliane 5 2t3 4b5 2t13 4b15 3t3 4b6
AUT Saurwein Katharina 6 1t5 3b10 1t1 3b4 4t10 4b4
GBR Crane Leah 7 1t1 2b2 3t7 3b3
RUS Shemulinkina Tatiana 8 1t1 2b2 2t4 4b7
JPN ODA Momoka 9 1t1 1b1 4t4 5b5
FRA Chevrier Anne-Laure 10 1t2 2b5 2t2 5b6
FRA Pucheux Margaux 11 1t2 1b2 2t3 3b4
GBR Leslie- Wujastyk Mina 12 1t4 2b5 4t7 5b8
AUT Bacher Sabine 13 1t5 1b1 3t11 5b12
FRA AVEZOU Cecile 14 1t6 1b4 2t2 4b8
FRA Le Neve Melissa 15 1t7 3b12 4t8 5b8
RUS Iakovleva Olga 16 0t 2b3 3t7 4b6
GER Retschy Monika 17 0t 2b3 2t5 4b5
SLO Markovic Mina 18 0t 2b5 4t7 5b5
RUS Andreeva Ekaterina 19 0t 1b1 2t5 4b6
KOR Kim Jain 20 0t 0b 4t7 5b8
KOR Sa Sol 21 2t7 4b10
SUI Klingler Petra 22 1t1 4b4
FRA Gibert Fanny 23 1t1 4b8
SUI Stotz Rebekka 24 1t1 4b10
FRA Chapet Manon 25 1t1 3b4
FRA Janicot Hélène 26 1t2 4b7
FRA BERTHIER Nolwen 27 1t2 4b9
SWE Hodann Anja 28 1t2 3b7
JPN Hagiwara Asaki 29 1t3 3b5
BEL HAYEN Magali 29 1t3 3b5
JPN Kobayashi Yuka 29 1t3 3b5
FRA Chanourdie Julia 32 0t 4b4
RUS Gallyamova Anna 33 0t 4b8
NED Zijlstra Vera 34 0t 3b6
CZE Ruzickova Petra 35 0t 3b7
GBR Tracy Michaela 35 0t 3b7
BEL CAULIER Chloé 37 0t 2b2
SWE Ebler Daniela 37 0t 2b2
FRA PONZO Elsa 37 0t 2b2
FIN Laitinen Anna 40 0t 2b3
GBR Merrick Diane 40 0t 2b3
CAN Pidgeon Thomasina 40 0t 2b3
LTU Kershiulyte Ruta 43 0t 2b5
FRA SARARAK Cindy 44 0t 2b7
CZE Kudrova Nelly 45 0t 1b1
ESP Jubes Angarita Eilleen 46 0t 1b2
MEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi-Final Qualification
AUT Fischhuber Kilian 1 3t9 3b5 2t5 2b2 3t4 4b4
FRA Glairon Mondet Guillaume 2 1t1 4b10 2t4 4b5 2t2 4b4
NED Verhoeven Jorg 3 1t1 3b4 3t6 3b4 3t3 5b10
AUT Ennemoser Lukas 4 1t1 3b7 2t6 4b6 3t9 5b7
RUS Sharafutdinov Dmitrii 5 1t1 3b13 3t4 3b3 5t12 5b9
RUS Gelmanov Rustam 6 1t2 2b6 2t3 4b4 3t3 5b6
JPN SUGIMOTO Rei 7 2t7 4b9 4t5 5b5
SUI Lachat Cédric 8 2t8 4b6 4t6 5b7
CAN McColl Sean 9 1t1 3b5 3t5 5b7
JPN Hori Tsukuru 10 1t1 3b10 4t7 5b8
GER Baumann Jonas 11 1t1 2b2 3t4 4b4
FRA Bonder Jeremy 12 1t1 2b4 3t6 5b9
AUT Schubert Jakob 13 1t2 3b10 3t3 5b5
FRA Caleyron Thomas 14 1t2 2b2 3t4 4b5
JPN NAKANO Minoru 15 1t3 2b3 2t2 5b6
POL Mecherzynski- Wiktor Andrzej 16 1t4 3b7 3t7 5b9
GER Tauporn Thomas 17 1t5 3b6 3t4 4b4
KOR KIM Jabee 18 1t5 2b3 2t2 4b8
ESP Sanchez González Ignacio 19 0t 4b4 2t2 4b5
SLO Becan Klemen 20 0t 3b6 3t8 4b16
AUS Kassay James 21 2t3 5b13
NED de Leeuw Nicky 22 2t4 4b6
FRA LECHAPTOIS Clément 23 2t4 4b8
SUI Blaser Benjamin 24 2t5 3b5
GER Hojer Jan 25 2t6 4b8
GBR Feehally Edward 26 2t6 3b4
GBR Barrans David 27 1t1 5b11
FRA Julien Stephane 28 1t1 4b6
FRA VALRAN Sebastien 28 1t1 4b6
SUI Hemund Kevin 30 1t1 4b9
GBR Partridge Jonathan 31 1t1 4b20
SLO Kruder Jernej 32 1t1 3b5
SUI Krakenberger Franz 33 1t1 3b6
FIN Johansonn Anton 34 1t1 3b8
SUI Heiniger Kevin 35 1t1 3b13
FRA ROCHE SYLVAIN 36 1t1 2b3
GBR Garden James 37 1t2 3b14
JPN SHIMIZU Atsushi 38 1t3 4b9
BEL Farcy Nicolas 39 1t4 1b2
HKG HO Sin-fai 40 0t 3b5
ESP Jubes Angarita Marco Antonio 41 0t 3b6
IND Maity Sandeep 42 0t 1b1
LTU Bobina Juozas 43 0t 0b
POR Neves Ricardo 43 0t 0b
LTU Rutkauskas Karolis 43 0t 0b

write to me