STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2013 Boulder and Speed Chongqing, CHN


Climbing Worldcup 2013 Boulder and Speed Chongqing, CHN

Climbing Worldcup 2013 Boulder and Speed Chongqing, CHN - Boulder Women's and Men's Finals


23.03.2013 17h20

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Chongqing, CHN (1/3)

Year:
2013 (1/3)

Discipline:
Boulder (1/2)
Speed (1/1)

Event:
Climbing Worldcup (1/3)

Stage:
Finals (1/2)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2013 Boulder and Speed Chongqing, CHN
2013-03-22 - 2013-03-23
23.03.2013 09h15Boulder Women's and Men's Semifinals
23.03.2013 Speed Women's and Men's Finals
23.03.2013 17h20>Boulder Women's and Men's Finals
Members / Routes ? F1

F2

F3

F4

GER Monika Retschy Take a snapshot of Monika Retschy
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
Members / Routes ? M1

M2

M3

M4

RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
FRA Guillaume Glairon Mondet Take a snapshot of Guillaume Glairon Mondet
>
>
>
>
JPN Tsukuru Hori Take a snapshot of Tsukuru Hori
>
>
>
>
FRA Thomas Caleyron Take a snapshot of Thomas Caleyron
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi Final Qualification
AUT Stöhr Anna 1 3t5 4b6 4t8 4b5 5t6 5b5
JPN ODA Momoka 2 2t3 3b3 3t5 4b6 5t5 5b5
USA Puccio Alex 3 2t3 3b4 3t4 4b5 5t5 5b5
JPN Noguchi Akiyo 4 2t5 3b6 3t3 4b4 5t5 5b5
GBR Coxsey Shauna 5 1t1 3b3 3t5 4b7 5t5 5b5
GER Retschy Monika 6 0t 3b3 3t6 4b7 5t7 5b6
GER Wurm Juliane 7 3t6 3b3 5t5 5b5
AUT Saurwein Katharina 8 3t7 4b5 5t5 5b5
KOR Kim Jain 9 3t12 3b11 5t5 5b5
GBR Leslie- Wujastyk Mina 10 2t2 3b4 4t4 5b5
RUS Chereshneva Yana 11 2t5 4b6 5t5 5b5
SLO Markovic Mina 12 2t7 4b7 5t5 5b5
KOR Sa Sol 13 2t10 4b10 4t5 5b6
RUS Iakovleva Olga 14 1t1 4b10 5t5 5b5
FRA Le Neve Melissa 15 1t2 3b4 5t5 5b5
RUS Shemulinkina Tatiana 16 1t4 3b6 3t3 5b5
CHN Jiang Rong 17 0t 3b6 3t5 4b6
KAZ Kuznetsova Tamara 18 0t 3b10 4t6 4b6
GBR Merrick Diane 19 0t 2b3 5t6 5b6
CHN liu yunqing 20 0t 1b1 3t7 5b10
SWE Ebler Daniela 21 2t4 4b5
SWE Wiklund Kajsa 22 1t3 1b1
MEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi Final Qualification
RUS Sharafutdinov Dmitrii 1 4t9 4b9 4t8 4b8 5t12 5b5
AUT Schubert Jakob 2 3t5 3b5 4t7 4b7 5t9 5b5
JPN Hori Tsukuru 3 3t6 3b6 4t6 4b5 4t5 5b5
RUS Gelmanov Rustam 4 3t9 3b9 4t7 4b7 5t6 5b6
FRA Caleyron Thomas 5 2t5 3b7 4t5 4b5 3t3 5b5
FRA Glairon Mondet Guillaume 6 2t15 3b16 4t6 4b6 5t6 5b5
UKR Kryukov Valeriy 7 4t9 4b9 4t9 5b6
GER Baumann Jonas 8 3t3 4b4 1t1 5b6
NED Verhoeven Jorg 9 3t9 4b10 4t6 5b5
SLO Kruder Jernej 10 2t3 4b4 5t6 5b5
JPN NAKANO Minoru 11 2t4 3b6 4t8 5b7
CHN Wang Qinghua 12 2t5 2b4 1t1 5b8
GER Hojer Jan 13 2t6 4b7 5t7 5b5
HKG HO Sin-fai 14 1t1 3b8 2t3 5b11
CHN Qu Haibin 15 1t1 2b2 1t1 5b6
CHN Qiu hongshu 16 1t1 2b4 2t2 5b7
JPN OZAWA Shinta 17 1t4 3b10 3t6 5b8
CHN Ma Zida 18 0t 3b12 2t6 4b6
KOR KIM Jabee 19 0t 2b4 4t7 4b4
MAS Abu Hassan Khairul Hafiz 20 0t 2b12 2t8 4b13
RUS Gavrilov Vlas 21 1t1 5b13
CHN Li Beiji 22 1t1 4b7
CHN Qu Changfeng 23 1t1 3b5
THA RAKSACHAT THATTANA 24 1t2 4b6
MAS Bin Abd Jalani Abdul Qayum 25 1t2 3b9
KAZ Nazarov Alexey 26 1t2 3b12
MAS Yuan Hann Andrew Ang 27 1t2 2b4
THA RUANGRIT Winai 28 0t 3b12
MEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
RUS Kokorin Stanislav 1 10.00 6.42 6.16 7.42 6.48
CZE Hroza Libor 2 fall 6.38 6.74 7.63 6.54
CHN ZHONG Qixin 3 6.22 8.49 6.22 6.94 6.54
POL Dzienski Marcin 4 6.45 6.76 6.55 7.71 6.60
UKR Boldyrev Danyil 5 6.47 6.64 6.95
UKR Gontaryk Yaroslav 6 6.58 6.61 6.87
RUS Timofeev Dmitrii 7 6.59 6.74 6.56
POL Swirk Lukasz 8 7.80 6.91 6.76
ITA Gontero Leonardo 9 6.86 6.99
CHN Zhang Yuhang 10 7.74 8.52
POL Komosinski Jedrzej 11 8.09 7.20
KAZ Bokanov Sayat 12 8.20 7.62
KAZ Nazarov Alexey 13 8.31 8.84
UKR Zinchenko Volodymyr 14 8.75 7.05
CHN Li Guangdong 15 9.58 7.65
CHN Li Guangfeng 16 10.95 8.30
CHN Zhong Lincai 17 9.93
WOMEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
POL Rudzinska Aleksandra 1 8.43 9.03 8.85 9.83 8.94
RUS Levochkina Yuliya 2 9.93 8.86 8.85 9.07 8.98
RUS Kaplina Iuliia 3 8.44 13.26 8.95 8.97 8.98
FRA Jaubert Anouck 4 8.93 9.17 9.96 9.11 9.27
POL Ropek Edyta 5 8.90 9.61 9.29
FRA Heitz Margot 6 9.35 9.45 9.82
RUS Krasavina Mariia 7 9.56 8.90 9.58
FRA BRUCKNER Esther 8 12.60 9.18 9.04
RUS Gaidamakina Alina 9 9.70 9.47
CHN wang yang 10 9.71 10.29
RUS Iakovleva Natalia 11 9.90 10.07
RUS Titova Natalia 12 10.20 10.32
KAZ Kuznetsova Tamara 13 10.31 10.09
POL Buczek Klaudia 14 10.32 9.52
CHN He Cuilian 15 11.55 10.89
POL Prokopiuk Monika 16 13.27 10.30
CHN yang weiling 17 11.31
AUT Saurwein Katharina 18 17.09

write to me