STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2012 Lead Kranj, SLO


Climbing Worldcup 2012 Lead Kranj, SLO

Climbing Worldcup 2012 Lead Kranj, SLO - Women's and Men's Finals


18.11.2012 4.00 p.m.

Gender:
female (1/2)
male (1/2)

Venue:
AUT Kranj, SLO (1/3)

Year:
2012 (1/3)

Discipline:
Lead (1/3)

Event:
Climbing Worldcup (1/3)

Stage:
Finals (1/1)
Qualifications (1/2)

Who:
MEN (1/2)
WOMEN (1/2)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2012 Lead Kranj, SLO
2012-11-17 - 2012-11-18
17.11.2012 9.00 a.m.Men's Qualifications
17.11.2012 2.00 p.m.Women's Qualifications
18.11.2012 4.00 p.m.>Women's and Men's Finals
Members / Routes ? M1
KOR Hyunbin Min Take a snapshot of Hyunbin Min
>
NED Jorg Verhoeven Take a snapshot of Jorg Verhoeven
>
FRA Thomas Ballet Take a snapshot of Thomas Ballet
>
NOR Magnus Midtboe Take a snapshot of Magnus Midtboe
>
FRA Romain Desgranges Take a snapshot of Romain Desgranges
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
ESP Ramón Julian Puigblanque Take a snapshot of Ramón Julian  Puigblanque
>
Members / Routes ? F1
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
AUT Christine Schranz Take a snapshot of Christine Schranz
>
SLO Maja Vidmar Take a snapshot of Maja Vidmar
>
RUS Evgeniya Malamid Take a snapshot of Evgeniya Malamid
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
AUT Johanna Ernst Take a snapshot of Johanna Ernst
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
RUS Dinara Fakhritdinova Take a snapshot of Dinara Fakhritdinova
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
routesathlets
routesathlets
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final Seminfinal 2. Qualification Qualification
AUT Schubert Jakob 1 43+ 36+ Top 1. Top 1.
JPN AMMA Sachi 2 34 36+ Top 1. Top 1.
NOR Midtboe Magnus 3 33+ 34+ Top 1. Top 1.
NED Verhoeven Jorg 4 33+ 31+ Top 1. Top 1.
FRA Ballet Thomas 5 27+ 33 31+ 22. 29 23.
FRA Desgranges Romain 6 26+ 35 Top 1. Top 1.
ESP Julian Puigblanque Ramón 7 22+ 37 Top 1. Top 1.
KOR Min Hyunbin 8 16+ 29+ Top 1. Top 1.
SLO Primozic Urban 9 29 Top 1. Top 1.
JPN MATSUSHIMA Akito 10 27+ Top 1. Top 1.
FRA Romain Manuel 10 27+ Top 1. Top 1.
CAN McColl Sean 12 27 Top 1. Top 1.
RUS Chernikov Mikhail 13 26+ Top 1. Top 1.
SLO Becan Klemen 14 26+ 34+ 15. Top 1.
ITA Ghisolfi Stefano 15 26+ 32+ 18. Top 1.
ITA Vettorata Francesco 16 26+ 34+ 15. 29 23.
ITA Bombardi Marcello 17 26+ 31 23. 32 18.
SLO Skofic Domen 18 25 Top 1. 24+ 31.
AUT Lechner Mario 19 24+ Top 1. Top 1.
SLO Becan Jure 20 23+ 29+ 25. Top 1.
AUT Köb Lukas 21 23+ 32+ 18. 24+ 31.
KOR KIM Jabee 22 18+ 28+ 26. Top 1.
BEL Timmermans Loïc 23 16+ 34+ 15. 24+ 31.
SWE Grandelius Erik 24 13+ 32+ 18. 24+ 31.
NOR Nilssen John Henry 25 10+ 26 29. 29 23.
NED Schellingerh. Elko 26 8+ 25+ 31. 29+ 21.
GER Halenke Sebastian 27 27+ 27. 25+ 29.
AUT Röck Bernhard 28 26+ 28. 25+ 29.
GER Jung Markus 29 25+ 31. 29 23.
JPN OZAWA Shinta 29 25+ 31. 29 23.
GER Tekles Martin 31 32+ 18. 21 44.
SLO Zupan Izidor 32 30 24. 24+ 31.
SLO EPIH Sergej 33 13+ 46. 32 18.
GER Hanke Christoph 34 14+ 43. 31+ 20.
SLO Bergant Martin 35 18 41. 29+ 21.
JPN SHIBATA Masaki 36 26 29. 24+ 31.
SLO Raztresen Jure 37 18+ 40. 26+ 28.
POL Babicz Filip 38 25+ 31. 24+ 31.
GBR Tilley Luke 38 25+ 31. 24+ 31.
GBR Hamer Edward 40 25 37. 24+ 31.
SUI Krakenberger Franz 41 23+ 38. 24+ 31.
JPN HIGUCHI Masahiro 42 25+ 31. 20+ 45.
IRI Pourshafie Amirhamzeh 43 14+ 43. 24+ 31.
AUT Rudigier Max 44 23+ 38. 24 42.
CZE Binter Tomas 45 14+ 43. 22+ 43.
SVK Bednar Štefan 46 15+ 42. 19 46.
NOR Norum Jakob Heber 47 13+ 46. 15+ 47.
GBR Bonnert Tom 48 13+ 46. 15 48.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final Seminfinal 2. Qualification Qualification
SLO Markovic Mina 1 37+ 39+ Top 1. Top 1.
JPN ODA Momoka 2 37+ 38+ 40+ 7. Top 1.
SLO Vidmar Maja 3 37+ 37 Top 1. Top 1.
KOR Kim Jain 4 36+ Top Top 1. Top 1.
JPN Noguchi Akiyo 5 31+ 35+ 39+ 8. Top 1.
AUT Ernst Johanna 6 28+ 38+ Top 1. 39 9.
RUS Malamid Evgeniya 7 28+ 38+ 41+ 5. 40+ 7.
AUT Schranz Christine 8 28+ 35+ 39+ 8. Top 1.
RUS Fakhritdinova Dinara 9 23+ Top 41+ 5. 40 8.
FRA Durif Charlotte 10 35+ 39 10. 38+ 10.
AUT Posch Katharina 11 35+ 38+ 11. 38+ 10.
FRA Janicot Hélène 12 35+ 37+ 13. 26+ 18.
AUT Saurwein Katharina 13 29+ 35+ 16. 26+ 18.
AUT Röck Magdalena 14 28 36 15. 36+ 13.
NED van Bergen Nikki 15 27+ 38 12. 36+ 13.
AUT Pilz Jessica 16 27+ 33+ 20. 38+ 10.
SUI Stotz Rebekka 17 26 32+ 21. 26 24.
GER Baehr Hannah 18 25+ 30+ 25. 26+ 18.
GER Tiripa Ana 19 25 35 18. 25+ 25.
JPN OTA Risa 20 24+ 35 18. 26+ 18.
GER Himpel Lina 21 24+ 30 26. 34 15.
SLO Sustersic Tina 22 23+ 32+ 21. 26+ 18.
ITA Lavarda Jenny 23 20+ 37+ 13. 25+ 25.
ITA Ebner Andrea 24 20+ 25+ 31. 26+ 18.
JPN Kobayashi Yuka 25 20 35+ 16. 34 15.
AUT Bacher Barbara 26 18 28+ 27. 29+ 17.
KOR Sa Sol 27 32+ 21. 25+ 25.
AUT Stütz Christina 28 31 24. 25+ 25.
NOR Hafsaas Tina Johnsen 29 28+ 27. 25+ 25.
SLO KALAN Tjasa 29 28+ 27. 25+ 25.
CZE Pavlincova Andrea 31 28 30. 25+ 25.
ITA Ghisolfi Claudia 32 23+ 33. 25+ 25.
NOR Sandbu Maria Davies 32 23+ 33. 25+ 25.
SUI Rohner Amanda 34 24 32. 23 35.
CZE Svobodova Tereza 35 23+ 33. 23+ 34.
SLO Serbinek Anja 36 23+ 33. 23 35.

write to me