STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2012 Lead and Speed Mokpo, KOR


Climbing Worldcup 2012 Lead and Speed Mokpo, KOR

Climbing Worldcup 2012 Lead and Speed Mokpo, KOR - Lead Women's and Men's Finals


21.10.2012 16:00

Gender:
female (1/5)
male (1/5)

Venue:
AUT Mokpo, KOR (1/5)

Year:
2012 (1/5)

Discipline:
Lead (1/3)
Speed (1/2)

Event:
Climbing Worldcup (1/5)

Stage:
Finals (1/2)
Qualifications (1/2)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/5)
WOMEN (1/5)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2012 Lead and Speed Mokpo, KOR
2012-10-20 - 2012-10-21
20.10.2012 09:30Lead Women's and Men's Qualifications
20.10.2012 18:00Speed Women's and Men's Qualifications
20.10.2012 Speed Women's and Men's Finals
21.10.2012 10:00Lead Women's and Men's Semifinals
21.10.2012 16:00>Lead Women's and Men's Finals
Members / Routes ? M1
NOR Magnus Midtboe Take a snapshot of Magnus Midtboe
>
ITA Stefano Ghisolfi Take a snapshot of Stefano Ghisolfi
>
FRA Manuel Romain Take a snapshot of Manuel Romain
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
KOR Hyunbin Min Take a snapshot of Hyunbin Min
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
ESP Ramón Julian Puigblanque Take a snapshot of Ramón Julian  Puigblanque
>
Members / Routes ? F1
BEL Mathilde Brumagne Take a snapshot of Mathilde Brumagne
>
RUS Dinara Fakhritdinova Take a snapshot of Dinara Fakhritdinova
>
AUT Johanna Ernst Take a snapshot of Johanna Ernst
>
AUT Magdalena Röck Take a snapshot of Magdalena Röck
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
routesathlets
routesathlets
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi Final 2. Qualification Qualification
KOR Min Hyunbin 1 33 48+ Top 1. Top 1.
JPN AMMA Sachi 2 32+ 45+ Top 1. Top 1.
CAN McColl Sean 3 29+ 44+ Top 1. Top 1.
FRA Romain Manuel 4 26+ 44+ Top 1. 38+ 8.
ESP Julian Puigblanque Ramón 5 25+ Top Top 1. Top 1.
AUT Schubert Jakob 6 23+ 50 Top 1. 38+ 8.
NOR Midtboe Magnus 7 23+ 44+ 38 10. 33+ 18.
ITA Ghisolfi Stefano 8 20+ 44+ Top 1. 38+ 8.
GER Tauporn Thomas 9 43+ 38 10. 36+ 12.
FRA Desgranges Romain 10 42 Top 1. Top 1.
JPN MATSUSHIMA Akito 11 42 38 10. Top 1.
SLO Skofic Domen 12 42 33+ 15. 36+ 12.
NED Verhoeven Jorg 13 42 35+ 13. 34+ 16.
AUT Lechner Mario 14 41+ 33 20. Top 1.
RUS Chernikov Mikhail 15 40+ 39+ 9. 29 21.
SLO Primozic Urban 16 38+ 33+ 15. 37 11.
KOR Park Jihwan 17 38+ 35+ 13. 35+ 15.
FRA Ballet Thomas 18 38+ 33+ 15. 36+ 12.
JPN KASAHARA Daisuke 19 36 29 24. 34+ 16.
KOR KIM Jabee 20 35+ 33 20. 32+ 19.
JPN FUJII Kokoro 21 30 33+ 15. 32+ 19.
JPN SHIBATA Masaki 22 26+ 33+ 15. 29 21.
KOR Kim Hanwool 23 24 30+ 22. 26+ 24.
KOR Lee Donggun 24 24 25 26. 26+ 24.
KOR Cho Seungwoon 25 21+ 29 24. 29 21.
KOR Kim Hongil 26 21+ 30+ 22. 26+ 24.
KOR KIM Myeongsu 27 24 27. 26+ 24.
MAS Abu Hassan Khairul Hafiz 28 23+ 28. 24+ 28.
KOR YOON Daehee 29 23+ 28. 20 30.
KOR OH Sewoong 30 7+ 31. 21+ 29.
KOR HWANG Pyeongju 31 15 30. 18+ 31.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi Final 2. Qualification Qualification
KOR Kim Jain 1 36+ 50+ Top 1. Top 1.
SLO Markovic Mina 2 36+ 47+ 46 7. 42 4.
RUS Fakhritdinova Dinara 3 35+ 43+ Top 1. 43+ 2.
JPN ODA Momoka 4 33+ 47+ 49+ 4. 43+ 2.
JPN Noguchi Akiyo 5 31+ 45+ Top 1. 41 5.
BEL Brumagne Mathilde 6 21 39+ 43 10. 26 21.
AUT Röck Magdalena 7 19+ 45+ 48+ 5. 29 16.
AUT Ernst Johanna 8 19 45 47+ 6. 40+ 6.
FRA Janicot Hélène 9 38+ 40+ 13. 34+ 10.
FRA Durif Charlotte 10 38 43 10. 33+ 11.
RUS Malamid Evgeniya 11 37 43+ 9. 38+ 7.
JPN Kobayashi Yuka 12 37 39+ 14. 33+ 11.
AUT Posch Katharina 13 31+ 46 7. 36+ 8.
JPN ONOE Aya 14 30+ 39+ 14. 32+ 13.
AUT Bacher Barbara 15 25+ 27+ 20. 31+ 14.
ITA Lavarda Jenny 16 25 34+ 17. 26+ 19.
KOR Han Seuran 17 24+ 42+ 12. 29+ 15.
SLO Vidmar Maja 18 24+ 11+ 29. 36 9.
JPN TAKEUCHI AYAKA 19 23+ 36 16. 28+ 17.
RUS Samoilina Anastasiia 20 23+ 27+ 20. 24+ 22.
KOR CHO Haimi 21 21 27+ 20. 23 25.
KOR Kim Inkyoung 22 17 27+ 20. 26+ 19.
INA Nadya Putri Virgita 23 16+ 27+ 20. 28 18.
TPE Lee Hung Ying 24 16+ 33+ 18. 23+ 24.
KOR Kim Solah 25 16+ 30+ 19. 23 25.
INA Syarifah Abdul Rohma 26 16+ 17+ 26. 24 23.
KOR Song Hannarai 27 20+ 25. 22+ 27.
KOR JEONG Woonwha 28 17+ 26. 18 29.
KOR Kim Hyojung 28 17+ 26. 18 29.
KOR JUEN Soyoung 30 11+ 29. 21 28.
KOR Choi Youngsook 31 11+ 29. 15+ 31.
MGL Bayarsaikhan Densmaa 32 9+ 32. 5+ 32.
MGL Dugarjav Nyamkhand 33 9+ 32. 3+ 33.
MGL Batsaikhan Ariunod 34 5+ 34. 3+ 33.
MEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
UKR Boldyrev Danyil 1 6.11 6.08 6.26 6.50 6.67
RUS Shevchenko Arsenii 2 6.59 6.65 6.83 6.54 6.75
UKR Gontaryk Yaroslav 3 6.20 6.23 6.47 6.80 6.40
RUS Kokorin Stanislav 4 9.56 6.84 6.32 6.36 6.85
RUS Abdrakhmanov Sergey 5 6.32 6.74 6.54
CHN ZHONG Qixin 6 6.50 8.11 6.18
ITA Gontero Leonardo 7 6.59 7.17 6.58
RUS Vaitsekhovsk. Evgenii 8 7.31 6.76 6.05
POL Komosinski Jedrzej 9 6.55 6.77
RUS Vedenchuk Viacheslav 10 6.61 6.68
CZE Hroza Libor 11 7.07 6.54
RUS Sinitcyn Sergei 12 7.21 6.80
KOR Chae Sungjoon 13 8.47 8.06
KOR Cho Seungwoon 14 9.41 8.96
CAN McColl Sean 15 10.05 9.87
RUS Savelyev Artem 16 fall 7.33
KOR HWANG Pyeongju 17 10.89
KOR Kim Hanwool 18 11.53
AUT Schubert Jakob 19 12.83
WOMEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final Qualification
RUS Levochkina Yuliya 1 9.34 9.04 8.62 9.82
RUS Krasavina Mariia 2 9.40 9.82 8.82 9.46
FRA BRUCKNER Esther 3 9.35 9.14 9.37 9.51
POL Prokopiuk Monika 4 9.79 10.82 9.70 10.08
RUS Gaidamakina Alina 5 8.67 9.27
FRA Jaubert Anouck 6 10.04 9.31
POL Ropek Edyta 7 10.12 9.29
POL Rudzinska Aleksandra 8 fall 9.02
POL Buczek Klaudia 9 10.20
CHN He Cuilian 10 10.44
TPE Lee Hung Ying 11 11.32
UKR Savisko Anastasiya 12 11.37
KOR Kim Solah 13 21.60
KOR JEONG Woonwha 14 26.05

write to me