STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2012 Boulder Log Dragomer, SLO > Boulder Women's and Men's Semifinals


Climbing Worldcup 2012 Boulder Log Dragomer, SLO

Climbing Worldcup 2012 Boulder Log Dragomer, SLO - Boulder Women's and Men's Semifinals


22.04.2012 12:00

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Log Dragomer, SLO (1/1)

Year:
2012 (1/1)

Discipline:
Boulder (1/1)

Event:
Climbing Worldcup (1/1)

Stage:
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/1)
WOMEN (1/1)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2012 Boulder Log Dragomer, SLO
2012-04-21 - 2012-04-22
21.04.2012 10:00Boulder Men's Qualifications
21.04.2012 Boulder Women's Qualifications
22.04.2012 12:00>Boulder Women's and Men's Semifinals
22.04.2012 19:00Boulder Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

RUS Ekaterina Andreeva Take a snapshot of Ekaterina Andreeva
>
>
>
>
FRA Anne-Laure Chevrier Take a snapshot of Anne-Laure Chevrier
>
>
>
>
JPN Asaki Hagiwara Take a snapshot of Asaki Hagiwara
>
>
>
>
USA Alex Puccio Take a snapshot of Alex Puccio
>
>
>
>
GER Isabell Leiner Take a snapshot of Isabell Leiner
>
>
>
>
SLO Katja Vidmar Take a snapshot of Katja Vidmar
>
>
>
>
FRA Marine Thévenet Take a snapshot of Marine Thévenet
>
>
>
>
RUS Tatiana Shemulinkina Take a snapshot of Tatiana Shemulinkina
>
>
>
>
SLO Maja Vidmar Take a snapshot of Maja Vidmar
>
>
>
>
RUS Yana Chereshneva Take a snapshot of Yana Chereshneva
>
>
>
>
FRA Mélanie Sandoz Take a snapshot of Mélanie Sandoz
>
>
>
>
GER Juliane Wurm Take a snapshot of Juliane Wurm
>
>
>
>
RUS Anna Gallyamova Take a snapshot of Anna Gallyamova
>
>
>
>
AUT Katharina Saurwein Take a snapshot of Katharina Saurwein
>
>
>
>
FRA Melissa Le Neve Take a snapshot of Melissa Le Neve
>
>
>
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

FRA Thomas Caleyron Take a snapshot of Thomas Caleyron
>
>
>
>
FRA Loïc Gaidioz Take a snapshot of Loïc Gaidioz
>
>
>
>
SLO Jernej Kruder Take a snapshot of Jernej Kruder
>
>
>
>
GBR David Barrans Take a snapshot of David Barrans
>
>
>
>
ITA Lucas Preti Take a snapshot of Lucas Preti
>
>
>
>
SLO Klemen Becan Take a snapshot of Klemen Becan
>
>
>
>
JPN Rei SUGIMOTO Take a snapshot of Rei SUGIMOTO
>
>
>
>
RUS Alexey Rubtsov Take a snapshot of Alexey Rubtsov
>
>
>
>
NED Jorg Verhoeven Take a snapshot of Jorg Verhoeven
>
>
>
>
FRA Guillaume Glairon Mondet Take a snapshot of Guillaume Glairon Mondet
>
>
>
>
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
>
>
>
JPN Tsukuru Hori Take a snapshot of Tsukuru Hori
>
>
>
>
GER Thomas Tauporn Take a snapshot of Thomas Tauporn
>
>
>
>
GER Stefan Danker Take a snapshot of Stefan Danker
>
>
>
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
>
>
>
AUT Lukas Ennemoser Take a snapshot of Lukas Ennemoser
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
AUT Kilian Fischhuber Take a snapshot of Kilian Fischhuber
>
>
>
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
>
>
>
RUS Dmitrii Sharafutdinov Take a snapshot of Dmitrii Sharafutdinov
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
Semifinal WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Result
AUT Stöhr Anna 1 4t9 4b4
GBR Coxsey Shauna 2 3t3 4b4
SLO Markovic Mina 3 3t3 4b5
JPN ODA Momoka 4 3t4 4b5
JPN Noguchi Akiyo 5 2t2 3b3
FRA Le Neve Melissa 6 2t3 3b3
FRA Chevrier Anne-Laure 7 2t4 3b5
FRA Sandoz Mélanie 8 2t5 2b3
RUS Shemulinkina Tatiana 9 2t6 2b2
SLO Vidmar Maja 10 2t7 3b6
GER Wurm Juliane 11 1t1 4b5
RUS Chereshneva Yana 12 1t2 3b4
FRA Thévenet Marine 12 1t2 3b4
AUT Saurwein Katharina 14 1t2 3b5
RUS Andreeva Ekaterina 15 1t2 2b3
USA Puccio Alex 16 0t 3b3
RUS Gallyamova Anna 17 0t 2b5
JPN Hagiwara Asaki 18 0t 1b2
GER Leiner Isabell 19 0t 0b
SLO Vidmar Katja 19 0t 0b
Semifinale MEN Boulder
Last Name First Name Place Result
FRA Glairon Mondet Guillaume 1 4t4 4b4
RUS Gelmanov Rustam 2 3t4 4b8
AUT Fischhuber Kilian 3 3t5 3b3
RUS Rubtsov Alexey 4 3t13 4b13
GER Tauporn Thomas 5 3t16 4b18
AUT Schubert Jakob 6 2t2 4b4
RUS Sharafutdinov Dmitrii 6 2t2 4b4
FRA Caleyron Thomas 8 2t2 3b3
FRA Gaidioz Loïc 9 2t2 2b2
GER Danker Stefan 10 2t3 4b11
SLO Becan Klemen 11 2t3 3b3
SLO Kruder Jernej 12 2t4 4b13
AUT Ennemoser Lukas 13 2t5 4b7
JPN Hori Tsukuru 14 2t5 3b10
CAN McColl Sean 15 2t6 4b10
JPN SUGIMOTO Rei 16 2t6 3b4
GBR Barrans David 17 2t6 3b7
ITA Preti Lucas 18 2t8 4b14
NED Verhoeven Jorg 19 1t1 3b6
JPN AMMA Sachi 20 1t1 2b3

write to me