STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2012 Boulder and Speed Chongqing, CHN


Climbing Worldcup 2012 Boulder and Speed Chongqing, CHN

Climbing Worldcup 2012 Boulder and Speed Chongqing, CHN - Boulder Women's and Men's Finals


14.04.2012 17:00

Gender:
female (1/5)
male (1/5)

Venue:
AUT Chongqing, CHN (1/7)

Year:
2012 (1/7)

Discipline:
Boulder (1/4)
Speed (1/3)

Event:
Climbing Worldcup (1/7)

Stage:
Finals (1/2)
Qualifications (1/4)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/5)
WOMEN (1/5)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2012 Boulder and Speed Chongqing, CHN
2012-04-13 - 2012-04-14
13.04.2012 1000 hoursBoulder Men's Qualifications
13.04.2012 1500 hoursBoulder Women's Qualifications
14.04.2012 9:30Boulder Women's and Men's Semifinals
14.04.2012 1300 hoursSpeed Women's Qualifications
14.04.2012 1300 hoursSpeed Men's Qualifications
14.04.2012 Speed Women's and Men's Finals
14.04.2012 17:00>Boulder Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1

2

3

4

FRA Cecile AVEZOU Take a snapshot of Cecile AVEZOU
>
>
>
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
>
>
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
>
>
>
GBR Shauna Coxsey Take a snapshot of Shauna Coxsey
>
>
>
>
AUT Anna Stöhr Take a snapshot of Anna Stöhr
>
>
>
>
JPN Akiyo Noguchi Take a snapshot of Akiyo Noguchi
>
>
>
>
Members / Routes ? 1

2

3

4

FRA Guillaume Glairon Mondet Take a snapshot of Guillaume Glairon Mondet
>
>
>
>
KOR Jabee KIM Take a snapshot of Jabee KIM
>
>
>
>
RUS Alexey Rubtsov Take a snapshot of Alexey Rubtsov
>
>
>
>
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
>
>
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
>
>
>
RUS Rustam Gelmanov Take a snapshot of Rustam Gelmanov
>
>
>
>
routesathlets
routesathlets
Result
WOMEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi Final Qualification
JPN Noguchi Akiyo 1 2t2 2b2 2t2 4b5 5t5 5b5
AUT Stöhr Anna 2 2t6 3b5 2t2 2b2 5t5 5b5
KOR Kim Jain 3 1t2 3b4 1t1 3b5 5t5 5b5
GBR Coxsey Shauna 4 1t5 3b7 1t1 3b3 5t7 5b6
FRA AVEZOU Cecile 5 0t 2b2 1t1 2b2 3t7 5b8
SLO Markovic Mina 6 0t 2b3 1t1 3b4 3t4 5b5
GER Retschy Monika 7 1t1 1b1 3t3 5b5
USA Puccio Alex 8 1t2 4b7 5t5 5b5
FRA Sandoz Mélanie 9 1t2 3b5 4t4 5b5
JPN ODA Momoka 10 1t2 2b3 4t5 5b5
RUS Chereshneva Yana 11 1t4 3b7 3t6 5b7
CHN Pan Xuhua 12 1t4 2b7 0t 4b4
NED Zijlstra Vera 13 1t5 1b5 4t8 4b5
FRA Le Neve Melissa 14 0t 3b7 3t4 5b5
KOR Sa Sol 15 0t 2b7 4t5 5b9
GER Wurm Juliane 16 0t 2b10 4t4 4b4
GBR Leslie- Wujastyk Mina 17 0t 1b2 2t3 4b5
CHN Renqing Lamu 18 0t 1b2 1t2 4b8
CHN Jiang Rong 19 0t 0b 0t 3b4
CHN Wangmu Renzeng 20 0t 0b 0t 1b3
CHN gesang wangmu 21 0t 0b
MEN Boulder
Last Name First Name Place Final Semi Final Qualification
AUT Schubert Jakob 1 2t2 3b6 3t3 4b4 5t7 5b5
FRA Glairon Mondet Guillaume 2 2t5 4b4 2t4 4b6 4t5 5b5
RUS Gelmanov Rustam 3 1t3 4b4 4t4 4b4 4t7 5b6
JPN AMMA Sachi 4 0t 4b9 3t7 3b6 1t1 3b3
RUS Rubtsov Alexey 5 0t 4b10 2t2 2b2 2t3 5b7
KOR KIM Jabee 6 0t 2b5 2t3 2b2 0t 5b8
FRA Caleyron Thomas 7 2t4 2b4 3t4 5b6
GER Baumann Jonas 8 2t5 2b3 1t1 3b3
JPN Hori Tsukuru 9 2t6 3b7 4t6 5b6
GER Danker Stefan 10 1t1 4b6 2t4 4b7
JPN SUGIMOTO Rei 11 1t1 4b10 3t3 4b4
NED de Leeuw Nicky 12 1t1 3b4 1t3 4b4
RUS Sharafutdinov Dmitrii 13 1t1 2b2 4t6 5b5
SLO Kruder Jernej 14 1t2 4b7 1t1 5b7
NED Jongeneelen Wouter 15 1t2 2b2 0t 4b6
FRA Julien Stephane 16 1t3 2b5 2t3 4b8
JPN TSUMORI Akito 17 0t 2b2 1t1 4b5
SLO Becan Klemen 18 0t 2b4 0t 4b6
JPN MURAI Ryuichi 19 0t 1b1 2t5 3b4
GER Conrad Mathias 20 0t 1b1 1t1 4b4
CHN Qiu hongshu 21 0t 0b 1t1 4b4
CHN Suolang Jiacuo 22 0t 4b10
CHN ZHONG Qixin 23 0t 3b5
HKG HO Sin-fai 24 0t 3b7
CHN Ma Zida 24 0t 3b7
HKG TANG Siu-hei 26 0t 3b9
CHN Qu Haibin 27 0t 2b5
MEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
RUS Timofeev Dmitrii 1 6.47 6.69 8.94 6.52 6.27
CZE Hroza Libor 2 7.28 6.60 6.38 6.69 6.34
CHN ZHONG Qixin 3 6.86 6.83 6.43 6.52 6.98
RUS Novikov Ivan 4 10.50 6.66 6.33 6.48 6.80
RUS Shevchenko Arsenii 5 6.53 6.82 6.81
POL Swirk Lukasz 6 6.82 6.63 6.96
RUS Sinitcyn Sergei 7 8.80 6.71 7.01
UKR Boldyrev Danyil 8 9.03 6.60 6.87
POL Komosinski Jedrzej 9 6.85 6.93
RUS Vaitsekhovsk. Evgenii 10 7.01 6.50
UKR Yurko Oleksiy 11 7.01 7.18
UKR Gontaryk Yaroslav 12 7.15 6.84
RUS Kokorin Stanislav 13 7.18 6.56
RUS Astashkin Evgeny 14 7.41 6.95
CHN Zhang Ning 15 7.43 7.39
RUS Abdrakhmanov Sergey 16 fall 6.43
RUS Nigmanov Zufar 17 7.46
UKR Barkovskyy Sergiy 18 7.52
RUS Savelyev Artem 19 7.65
CHN Zhang Yuhang 20 7.66
RUS Vedenchuk Viacheslav 21 8.00
CHN Zhong Lincai 22 8.05
CHN Li Guangdong 23 8.28
CHN Suolang Jiacuo 24 11.25
WOMEN Speed
Last Name First Name Place Final Small final 1/2 - Final 1/4 - Final 1/8 - Final Qualification
RUS Gaidamakina Alina 1 9.24 9.63 9.32 9.55 9.65
RUS Krasavina Mariia 2 9.44 9.39 10.08 10.06 9.82
RUS Titova Natalia 3 9.47 11.26 9.27 9.45 9.53
RUS Polekhina Kseniya 4 9.98 13.98 9.21 9.87 9.89
POL Rudzinska Aleksandra 5 9.49 10.39 9.73
CHN He Cuilian 6 9.52 9.60 9.28
POL Ropek Edyta 7 9.56 10.21 9.76
CHN Pan Xuhua 8 10.92 11.13 11.56
RUS Levochkina Yuliya 9 9.53 11.48
POL Prokopiuk Monika 10 11.05 10.54
UKR Savisko Anastasiya 11 11.06 10.93
CHN Wangmu Renzeng 12 11.58 12.16
CHN wang yang 13 11.85 10.22
FRA Jaubert Anouck 14 11.95 10.28
FRA Heitz Margot 15 13.59 9.51
FRA BRUCKNER Esther 16 14.76 10.49
CHN gesang wangmu 17 13.32
CHN Jiang Rong 18 13.97

write to me