STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2011 Lead Valence, FRA


Climbing Worldcup 2011 Lead Valence, FRA

Climbing Worldcup 2011 Lead Valence, FRA - Men's Finals


29.10.2011 21:30

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Valence, FRA (1/4)

Year:
2011 (1/4)

Discipline:
Lead (1/4)

Event:
Climbing Worldcup (1/4)

Stage:
Finals (1/2)
Qualifications (1/1)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2011 Lead Valence, FRA
2011-10-28 - 2011-10-29
28.10.2011 9:00Women's and Men's Qualifications
29.10.2011 12H30Women's and Men's Semifinals
29.10.2011 20:00Women's and Men's Finals
29.10.2011 21:30>Men's Finals
Members / Routes ? 1
FRA Romain Desgranges Take a snapshot of Romain Desgranges
>
GER Thomas Tauporn Take a snapshot of Thomas Tauporn
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
FRA Gautier Supper Take a snapshot of Gautier Supper
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
FRA Manuel Romain Take a snapshot of Manuel Romain
>
ESP Ramón Julian Puigblanque Take a snapshot of Ramón Julian  Puigblanque
>
routesathlets
 
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi-Final 2. Qualification 1. Qualification
ESP Julian Puigblanque Ramón 1 39- 50- Top 1. 24 14.
CAN McColl Sean 2 38- 45+ Top 1. Top 1.
JPN AMMA Sachi 3 32- 46- Top 1. Top 1.
GER Tauporn Thomas 4 29+ 41- 35 8. 34- 9.
AUT Schubert Jakob 5 29 41- Top 1. Top 1.
FRA Romain Manuel 6 29- 46 Top 1. Top 1.
FRA Supper Gautier 7 29- 44- 35 8. Top 1.
FRA Desgranges Romain 8 29- 41- 35 8. 32+ 10.
SLO Skofic Domen 9 40- 36- 7. Top 1.
FRA Ballet Thomas 10 35 Top 1. Top 1.
AUT Lechner Mario 11 33- 32 11. Top 1.
FRA Guerimand Flavien 12 32 32 11. 23- 22.
SLO EPIH Sergej 13 31+ 26- 21. 27- 11.
ITA Reffo Silvio 14 31+ 21- 31. 26- 12.
SLO Primozic Urban 15 31+ 32- 14. 15 32.
SLO Raztresen Jure 16 31+ 32- 14. 15- 33.
SLO Becan Klemen 17 31 32 11. 25- 13.
AUT Rudigier Max 18 30+ 32- 14. 24- 16.
ITA Ischia Martino 19 30- 32- 14. 23- 22.
ESP Esteller Ocaña Victor 20 28- 14 32. 24- 16.
GER Jung Markus 21 26 25- 26. 24- 16.
ESP Jubes Angarita Marco Antonio 22 25- 31- 20. 21- 28.
NED Schellingerh. Elko 23 23 26- 21. 23- 22.
FRA TRIBOUT Adrien 24 21- 14- 34. 24 14.
SLO Zupan Izidor 25 18 32- 14. 21- 28.
ITA Vettorata Francesco 26 9- 25 24. 23 20.
JPN HAKAMADA Naoto 27 25 24. 23- 22.
NOR Midtboe Magnus 28 24 29. 23 20.
ESP Moreno De Los Huerto Daniel 29 32- 14. 11 37.
UKR Mardashov Anton 30 14- 34. 24- 16.
ITA Bombardi Marcello 31 25- 26. 23- 22.
BEL Timmermans Loïc 32 26- 21. 15- 33.
KOR KIM Jabee 33 14- 34. 23- 22.
MEX De Alba Flores Santiago 34 24 29. 20 31.
MEX Huerta Mauricio 35 14 32. 21- 28.
NED Ngo Truong 36 25- 26. 10- 38.
MEX González Diego Luis 37 13- 39. 15- 33.
SUI Krakenberger Franz 38 12 40. 15- 33.
FRA Aglae Kevin 39 13 37. 9 39.
ESP Cano Blazquez Javier 39 13 37. 9 39.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final Semi-Final 2. Qualification 1. Qualification
AUT Ernst Johanna 1 33- 31 Top 1. 41 21.
AUT Posch Katharina 2 31- 33 33+ 10. 43+ 19.
RUS Chereshneva Yana 3 17- 31- Top 1. 39 24.
AUT Eiter Angela 4 16 40+ Top 1. 36 28.
SLO Markovic Mina 5 14- Top 33- 12. Top 1.
SLO Vidmar Maja 6 14- Top 32- 13. Top 1.
AUT Röck Magdalena 7 14- 46- Top 1. Top 1.
KOR Kim Jain 8 13 Top Top 1. Top 1.
FRA DUFRAISSE Alizée 9 30- Top 1. 38 26.
FRA Janicot Hélène 10 27- 25- 30. Top 1.
AUT Schranz Christine 11 26.5+ Top 1. Top 1.
FRA Ciavaldini Caroline 12 26.5+ 33 11. Top 1.
FRA Michelard Laura 13 26+ 27- 23. 44 17.
FRA AVEZOU Cecile 14 26 30- 17. Top 1.
FRA Serrière Julia 15 26- 30- 17. Top 1.
FRA Durif Charlotte 16 25+ Top 1. Top 1.
ITA Lavarda Jenny 17 25+ 31+ 14. Top 1.
FRA Thévenet Marine 18 25+ 30+ 15. Top 1.
FRA Fergeau Celine 19 25+ 30- 17. 44+ 16.
FRA Becerra Mathilde 20 25 26+ 24. 39+ 23.
AUT Bacher Barbara 21 24 35- 9. Top 1.
NED van Bergen Nikki 22 23- 26+ 24. 44- 18.
SWE Söderlund Matilda 23 22+ 30- 17. Top 1.
BEL Brumagne Mathilde 24 22+ 30 16. 42 20.
SUI Sigrist Manuela 25 20 30- 17. 27 31.
SUI Stotz Rebekka 26 19- 28+ 22. 45 15.
SUI Rohner Amanda 27 25 28. 41- 22.
SLO Gosar Asja 28 26 26. 38 26.
FRA Traber STEPHANIE 29 25 28. 39 24.
AUT Stütz Christina 30 26- 27. 24 32.
CZE Svobodova Tereza 31 22+ 31. 32 29.
UKR Ostapenko Alena 32 21+ 32. 31 30.

write to me