STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2011 Lead Barcelona, ESP


Climbing Worldcup 2011 Lead Barcelona, ESP

Climbing Worldcup 2011 Lead Barcelona, ESP - Women's and Men's Finals


27.11.2011 20:00h

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Barcelona, ESP (1/3)

Year:
2011 (1/3)

Discipline:
Lead (1/3)

Event:
Climbing Worldcup (1/3)

Stage:
Finals (1/1)
Qualifications (1/1)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Image gallery Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2011 Lead Barcelona, ESP
2011-11-26 - 2011-11-27
26.11.2011 10:00hWomen's and Men's Qualifications
27.11.2011 11:00hWomen's and Men's Semifinals
27.11.2011 20:00h>Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1
RUS Dmitrii Fakirianov Take a snapshot of Dmitrii Fakirianov
>
SLO Klemen Becan Take a snapshot of Klemen Becan
>
KOR Hyunbin Min Take a snapshot of Hyunbin Min
>
GER Thomas Tauporn Take a snapshot of Thomas Tauporn
ESP Ramón Julian Puigblanque Take a snapshot of Ramón Julian  Puigblanque
>
CAN Sean McColl Take a snapshot of Sean McColl
>
FRA Manuel Romain Take a snapshot of Manuel Romain
JPN Sachi AMMA Take a snapshot of Sachi AMMA
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
Members / Routes ? 1
BEL Mathilde Brumagne Take a snapshot of Mathilde Brumagne
>
SLO Maja Vidmar Take a snapshot of Maja Vidmar
>
AUT Katharina Posch Take a snapshot of Katharina Posch
>
AUT Christine Schranz Take a snapshot of Christine Schranz
AUT Johanna Ernst Take a snapshot of Johanna Ernst
>
AUT Angela Eiter Take a snapshot of Angela Eiter
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
routesathlets
routesathlets
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final SemiFinal 2. Qualification Qualification
ESP Julian Puigblanque Ramón 1 52 Top 29- 43. Top 1.
AUT Schubert Jakob 2 52- Top Top 1. Top 1.
JPN AMMA Sachi 3 50- Top Top 1. Top 1.
FRA Romain Manuel 4 48- Top Top 1. Top 1.
CAN McColl Sean 5 45- Top Top 1. Top 1.
GER Tauporn Thomas 6 45- 37- Top 1. Top 1.
KOR Min Hyunbin 7 44+ 37- Top 1. 30 29.
SLO Becan Klemen 8 43- 34+ Top 1. 34- 14.
RUS Fakirianov Dmitrii 9 41- 34+ Top 1. 34- 14.
FRA Desgranges Romain 10 33+ Top 1. Top 1.
FRA Supper Gautier 11 32- Top 1. 32+ 20.
RUS Chernikov Mikhail 12 31 Top 1. 33- 16.
SLO Skofic Domen 13 31- Top 1. Top 1.
FRA Ballet Thomas 14 31- Top 1. 35 12.
JPN SHIBATA Masaki 15 31- Top 1. 33- 16.
ESP Marin Garcia Eduard 16 31- Top 1. 30+ 28.
ESP Esteller Ocaña Victor 17 31- Top 1. 30- 30.
AUT Lechner Mario 18 30- Top 1. 35+ 11.
NOR Midtboe Magnus 19 29- Top 1. 33- 16.
UKR Shalagin Mykhaylo 20 28- Top 1. Top 1.
KOR KIM Jabee 21 27+ Top 1. 31- 26.
ESP Jubes Angarita Marco Antonio 22 27 Top 1. 31+ 22.
JPN OZAWA Shinta 23 26+ Top 1. Top 1.
JPN Konishi Daisuke 24 23- Top 1. 31 23.
RUS Kochetkov Mikhail 25 20+ Top 1. 32+ 20.
ESP Moreno De Los Huerto Daniel 26 19 Top 1. 31 23.
MEX De Alba Flores Santiago 27 15 Top 1. 30- 30.
ESP Rull Flores Gerard 28 29- 43. 35- 13.
JPN ITO Hidekazu 29 Top 1. 28- 33.
ITA Reffo Silvio 29 Top 1. 28- 33.
KOR Sim Seolbin 31 30- 34. 33- 16.
JPN HIGUCHI Masahiro 32 Top 1. 25+ 39.
ESP Cano Blazquez Javier 33 Top 1. 25- 40.
SLO Raztresen Jure 34 Top 1. 24- 42.
ARG Marsella Diego Martín 35 Top 1. 22- 44.
RUS Terentyev Sergey 36 30- 34. 31- 26.
SWE Högström Magnus 37 29 41. 31 23.
UKR Mardashov Anton 38 30- 34. 28- 33.
CHN Ma Zida 39 29+ 38. 29+ 32.
MEX Huerta Mauricio 40 32- 33. 27+ 38.
FRA Pagnoux Romain 41 29+ 38. 28- 33.
NED Schellingerh. Elko 41 29+ 38. 28- 33.
GER Jung Markus 43 30- 34. 25- 40.
SWE Söderin Geir 44 29 41. 21 45.
POL Babicz Filip 45 20+ 47. 22 43.
NOR Olsen Eirik Birkelund 46 25- 45. 18- 46.
MEX González Diego Luis 47 24+ 46. 17+ 47.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final SemiFinal 2. Qualification Qualification
AUT Eiter Angela 1 Top Top Top 1. Top 1.
KOR Kim Jain 1 Top Top Top 1. Top 1.
SLO Markovic Mina 1 Top Top Top 1. Top 1.
AUT Ernst Johanna 4 50- Top Top 1. Top 1.
SLO Vidmar Maja 5 47- 45- Top 1. Top 1.
BEL Brumagne Mathilde 6 46+ 45- Top 1. Top 1.
AUT Schranz Christine 7 46- 46+ Top 1. Top 1.
AUT Posch Katharina 8 43 45+ Top 1. Top 1.
KOR Han Seuran 9 42- Top 1. Top 1.
FRA DUFRAISSE Alizée 10 41- Top 1. Top 1.
FRA Ciavaldini Caroline 11 41- 48 19. Top 1.
AUT Bacher Barbara 12 39- Top 1. Top 1.
FRA Becerra Mathilde 12 39- Top 1. Top 1.
RUS Chereshneva Yana 12 39- Top 1. Top 1.
FRA Durif Charlotte 12 39- Top 1. Top 1.
FRA Janicot Hélène 12 39- Top 1. Top 1.
KOR Sa Sol 17 37- Top 1. Top 1.
UKR Shalagina Olga 18 36- Top 1. Top 1.
SLO Gosar Asja 19 35 Top 1. Top 1.
JPN ONOE Aya 20 33- 47 22. Top 1.
AUT Stütz Christina 21 32+ 48 19. Top 1.
UKR Ostapenko Alena 22 29+ 37+ 23. Top 1.
VEN Lopez Daniela 23 27+ 33 24. 39+ 25.
UKR Medvedieva Olga 24 18- 26 27. 40- 24.
CHN Jiang Rong 25 15- 30- 25. 32+ 27.
ITA Lavarda Jenny 26 14+ 47+ 21. Top 1.
ESP Cartró Iriarte María 27 26+ 26. 39- 26.

write to me