STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing Worldcup 2011 Lead Amman, JOR


Climbing Worldcup 2011 Lead Amman, JOR

Climbing Worldcup 2011 Lead Amman, JOR - Women's and Men's Finals


21.10.2011 19:30

Gender:
female (1/3)
male (1/3)

Venue:
AUT Amman, JOR (1/3)

Year:
2011 (1/3)

Discipline:
Lead (1/3)

Event:
Climbing Worldcup (1/3)

Stage:
Finals (1/1)
Qualifications (1/1)
Semifinals (1/1)

Who:
MEN (1/3)
WOMEN (1/3)
Loading...
Map Seek first Seek perv Seek start nearest Seek next Seek last
Climbing Worldcup 2011 Lead Amman, JOR
2011-10-20 - 2011-10-21
20.10.2011 18:30Women's and Men's Qualifications
21.10.2011 12:30Women's and Men's Semifinals
21.10.2011 19:30>Women's and Men's Finals
Members / Routes ? 1
KOR Jabee KIM Take a snapshot of Jabee KIM
>
ITA Stefano Ghisolfi Take a snapshot of Stefano Ghisolfi
>
SLO Klemen Becan Take a snapshot of Klemen Becan
>
FRA Romain Desgranges Take a snapshot of Romain Desgranges
>
FRA Manuel Romain Take a snapshot of Manuel Romain
>
ESP Ramón Julian Puigblanque Take a snapshot of Ramón Julian  Puigblanque
>
FRA Gautier Supper Take a snapshot of Gautier Supper
>
AUT Jakob Schubert Take a snapshot of Jakob Schubert
>
Members / Routes ? 1
BEL Mathilde Brumagne Take a snapshot of Mathilde Brumagne
>
AUT Christine Schranz Take a snapshot of Christine Schranz
>
KOR Seuran Han Take a snapshot of Seuran Han
>
FRA Charlotte Durif Take a snapshot of Charlotte Durif
>
ITA Jenny Lavarda Take a snapshot of Jenny Lavarda
>
JPN Momoka ODA Take a snapshot of Momoka ODA
>
SLO Maja Vidmar Take a snapshot of Maja Vidmar
>
SLO Mina Markovic Take a snapshot of Mina Markovic
>
KOR Jain Kim Take a snapshot of Jain Kim
>
routesathlets
routesathlets
Result
MEN Lead
Last Name First Name Place Final SemiFinal 2. Qualification Qualification
AUT Schubert Jakob 1 48- 47- Top 1. Top 1.
ESP Julian Puigblanque Ramón 2 47+ 27- Top 1. Top 1.
FRA Romain Manuel 3 38- 27- Top 1. Top 1.
SLO Becan Klemen 4 37+ 27- Top 1. Top 1.
FRA Desgranges Romain 5 35- 27- Top 1. Top 1.
ITA Ghisolfi Stefano 6 28+ 27- Top 1. Top 1.
FRA Supper Gautier 7 28- 39- Top 1. Top 1.
KOR KIM Jabee 8 24- 27- 39+ 11. Top 1.
AUT Lechner Mario 9 26+ Top 1. Top 1.
KOR Min Hyunbin 10 26 Top 1. Top 1.
ESP Marin Garcia Eduard 11 26- Top 1. Top 1.
CHN Cai Luyuan 12 26- 11 12. Top 1.
JOR Firas Sushi 13 16- 11 12. 26+ 13.
IRQ Falah Saleh Bassam 14 16- 8 16. 20 15.
LIB Antoun Emile Georges 15 15 11 12. 21- 14.
LIB Georges Diab Elias 16 6 11 12. 13 16.
WOMEN Lead
Last Name First Name Place Final SemiFinal 2. Qualification Qualification
SLO Markovic Mina 1 49 Top Top 1. Top 1.
SLO Vidmar Maja 2 49- Top Top 1. Top 1.
KOR Kim Jain 3 48 Top Top 1. Top 1.
JPN ODA Momoka 3 48 Top Top 1. Top 1.
KOR Han Seuran 5 42- 41- Top 1. Top 1.
FRA Durif Charlotte 6 37- 41+ Top 1. Top 1.
ITA Lavarda Jenny 7 35+ Top Top 1. Top 1.
AUT Schranz Christine 8 34.5 40 43 12. Top 1.
BEL Brumagne Mathilde 9 33+ 40 43 12. Top 1.
AUT Bacher Barbara 10 40- 43 12. Top 1.
FRA Ciavaldini Caroline 11 38- Top 1. Top 1.
AUT Posch Katharina 11 38- Top 1. Top 1.
KOR Sa Sol 13 35 Top 1. 51 14.
RUS Chereshneva Yana 14 15- Top 1. Top 1.

write to me