STANGENZIRKEL.COM
 


National Climbing Team
About stangenzirkel
 

Home > Climbing World Championship 2011 Arco, ITA > Duel Women's and Men's Finals


Climbing World Championship 2011 Arco, ITA

Climbing World Championship 2011 Arco, ITA - Duel Women's and Men's Finals


24.07.2011

Gender:
female (1/1)
male (1/1)

Venue:
AUT Arco, ITA (1/1)

Year:
2011 (1/1)

Discipline:
Duel (1/1)

Event:
Climbing World Championship (1/1)

Stage:
Finals (1/1)
Qualifications (1/1)

Who:
MEN (1/1)
WOMEN (1/1)
Loading...
 
Map
Climbing World Championship 2011 Arco, ITA
2011-07-15 - 2011-07-24
15.07.2011 12:00Boulder Men's Qualifications
16.07.2011 12:00Boulder Women's Qualifications
17.07.2011 08:30Boulder Women's Semifinals
17.07.2011 12:00Boulder Men's Semifinals
17.07.2011 16:00Boulder Women's Finals
17.07.2011 19:00Boulder Men's Finals
20.07.2011 Lead Women's Qualifications
21.07.2011 Lead Men's Qualifications
22.07.2011 13:30 Fri 22. JulyLead Women's Semifinals
22.07.2011 19:00 Friday 22. JulySpeed Relay Qualifications and Finals
22.07.2011 22:00Lead Women's Finals
23.07.2011 13:00 Saturday 23. JulySpeed Men's Qualifications
23.07.2011 14:30 Saturday 23. JulySpeed Women's Qualifications
23.07.2011 16:30 Saturday 23. JulyLead Men's Semifinals
23.07.2011 19:30Speed Women's and Men's Finals
23.07.2011 22:00Lead Men's Finals
24.07.2011 >Duel Women's and Men's Finals
 
Result
World Championship MEN Duel
Last Name First Name Place Result
ESP Julian Puigblanque Ramón 1 1.50
AUT Schubert Jakob 2 2.00
CZE Ondra Adam 3 3.00
NOR Midtboe Magnus 4 4.00
FRA Romain Manuel 5 5.00
KOR Min Hyunbin 6 6.00
RUS Ovchinnikov Evgeny 7 7.00
RUS Zazulin Evgenii 8 8.00
GER Tauporn Thomas 9 9.00
JPN AMMA Sachi 10 10.00
RUS Chernikov Mikhail 11 11.00
SUI Lachat Cédric 11 11.00
CAN McColl Sean 13 13.00
FRA Desgranges Romain 14 14.00
NED Verhoeven Jorg 15 16.00
FRA Supper Gautier 16 17.00
1/8 - Final MEN Duel
Last Name First Name Place Result
SUI Lachat Cédric 1 72.87
CZE Ondra Adam 1 75.91
AUT Schubert Jakob 1 76.20
GER Tauporn Thomas 1 81.90
FRA Romain Manuel 1 82.37
ESP Julian Puigblanque Ramón 1 84.37
JPN AMMA Sachi 1 94.31
NOR Midtboe Magnus 1 97.23
FRA Supper Gautier 9 85.60
KOR Min Hyunbin 10 90.86
RUS Zazulin Evgenii 11 92.40
RUS Ovchinnikov Evgeny 12 121.39
FRA Desgranges Romain 13 216.00
RUS Chernikov Mikhail 14 220.00
NED Verhoeven Jorg 15 329.00
CAN McColl Sean 16 414.00
1/4 - Final MEN Duel
Last Name First Name Place Result
CZE Ondra Adam 1 67.78
AUT Schubert Jakob 1 72.00
GER Tauporn Thomas 1 72.90
FRA Romain Manuel 1 73.27
NOR Midtboe Magnus 5 76.40
ESP Julian Puigblanque Ramón 6 77.57
JPN AMMA Sachi 7 79.71
SUI Lachat Cédric 8 137.00
1/2 - Final MEN Duel
Last Name First Name Place Result
CZE Ondra Adam 1 60.64
GER Tauporn Thomas 1 68.16
FRA Romain Manuel 3 75.90
AUT Schubert Jakob 4 fall
Small final MEN Duel
Last Name First Name Place Result
AUT Schubert Jakob 1 65.85
FRA Romain Manuel 2 fall
Final MEN Duel
Last Name First Name Place Result
CZE Ondra Adam 1 60.94
GER Tauporn Thomas 2 65.82
World Championship WOMEN Duel
Last Name First Name Place Result
AUT Eiter Angela 1 1.50
KOR Kim Jain 2 2.00
AUT Röck Magdalena 3 3.00
AUT Ernst Johanna 4 4.00
AUT Posch Katharina 5 5.00
SLO Markovic Mina 6 6.00
AUT Schranz Christine 7 7.00
USA DiGiulian Sasha 8 8.00
SUI Eyer Alexandra 9 9.00
RUS Chereshneva Yana 10 10.00
SLO Vidmar Maja 11 11.00
JPN Kobayashi Yuka 12 13.00
ITA Lavarda Jenny 13 14.00
FRA Durif Charlotte 14 15.00
FRA Ciavaldini Caroline 15 16.00
KOR Han Seuran 16 17.00
1/8 - Final WOMEN Duel
Last Name First Name Place Result
RUS Chereshneva Yana 1 114.74
KOR Kim Jain 1 126.52
AUT Röck Magdalena 1 140.71
SLO Markovic Mina 1 142.51
AUT Ernst Johanna 1 143.19
AUT Posch Katharina 1 154.06
USA DiGiulian Sasha 1 174.21
AUT Eiter Angela 1 548.00
AUT Schranz Christine 9 120.19
JPN Kobayashi Yuka 10 163.30
FRA Ciavaldini Caroline 11 306.00
FRA Durif Charlotte 12 329.00
ITA Lavarda Jenny 13 444.00
SLO Vidmar Maja 14 533.00
SUI Eyer Alexandra 15 550.00
KOR Han Seuran 16 612.00
1/4 - Final WOMEN Duel
Last Name First Name Place Result
RUS Chereshneva Yana 1 95.37
AUT Ernst Johanna 1 103.77
SLO Markovic Mina 1 116.69
USA DiGiulian Sasha 1 119.06
KOR Kim Jain 5 106.59
AUT Eiter Angela 6 138.00
AUT Posch Katharina 7 244.00
AUT Röck Magdalena 8 346.00
1/2 - Final WOMEN Duel
Last Name First Name Place Result
RUS Chereshneva Yana 1 96.84
AUT Ernst Johanna 1 98.72
USA DiGiulian Sasha 3 102.21
SLO Markovic Mina 4 123.31
Small final WOMEN Duel
Last Name First Name Place Result
USA DiGiulian Sasha 1 106.21
SLO Markovic Mina 2 fall
Final WOMEN Duel
Last Name First Name Place Result
RUS Chereshneva Yana 1 82.67
AUT Ernst Johanna 2 83.62

write to me